ZRUŠIT
 
DARDIVADLU
DÁRKOVÉPOUKÁZKY
KNIHAMilana Heina
LETNÍSCÉNA
RYCHLÁ
NAVIGACE
 
GLOSÁŘ MILANA HEINA

GLOSÁŘ MILANA HEINA

Vážení čtenáři,

těší mě, že jste zavítali na webové stránky Divadla Ungelt. Můžeme se spolu pravidelně setkávat v této rubrice. Rád bych Vás v ní svým úhlem pohledu informoval o tom, co je nového v našem divadle a dělil se s Vámi o své postřehy a názory. Doufám, že si Glosář oblíbíte a budete se k němu pokaždé vracet.

Zatím Vás zdravím.

Váš Milan Hein,
zakladatel a ředitel Divadla Ungelt

21/04/2022

Vážení fanoušci Divadla Ungelt,

 

odložili jsme roušky, Coronavirus už nám nebrání v hraní, ale zrodil se nový strašák. A děsivý. Vypukla válka. Neválčí se přímo u nás, ale válečná vřava na Ukrajině dopad na naši psychiku má. Proti ruskému agresorovi se bojuje za svobodnou Evropu. Srdcem jsme se statečnými Ukrajinci, obdivujeme kolegu Zelenského. Z komediálního herce národním hrdinou!

 

Pokud jde o nás, o Divadlo Ungelt, naší zbraní jsou inscenace, kterými Vás v této složité době chceme přivábit do divadla. Oslovit a povzbudit Vás. Snažíme se o to ze všech sil. Končí nejnáročnější sezóna v historii našeho divadla. Začali jsme zkoušet pátou premiéru!

 

Na Letní scéně, kam Vás v tomto Glosáři psaném o Velikonocích ve Vrchotových Janovicích, co nejsrdečněji zvu, začínáme už 16. května! A hrát budeme do 13. září!

 

Ke spatření budou všechny inscenace, které má Divadlo Ungelt na repertoáru...

 

V poslední premiéře této sezóny si zahraji i já. V nizozemské tragikomedii Staří mistři. S Františkem Němcem! Je mi ctí, že si mě František, v mých očích nejlepší žijící český herec, vybral za jevištního partnera. Partnerství s ním považuji za vrchol své životní herecké pouti... Jdu se učit text...

 

Vážení divadelní kamarádi, naše nově komfortně vybavená Letní scéna v malebném staropražském zákoutí na hradčanském Novém Světě Vás očekává! Neváhejte! Přijďte za námi!

 

Váš Milan Hein,

zakladatel a principál Divadla Ungelt

 

27/04/2021

Vážení diváci a příznivci Divadla Ungelt, 

dovolte mi pár osobních řádků… 


Dosavadní rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví jsou pro nás stále nejasná a my už nemůžeme čekat. Obracím se proto na Vás s prosbou a zároveň s nabídkou.

 

Od června jsme pro Vás připraveni hrát na naší Letní scéně v kouzelném prostředí hradčanského Nového Světa. Letní scéna bude mít co nevidět zrekonstruované hlediště s mobilním zastřešením a nové sociální zázemí. Mobilní střechu využijeme jen ve dnech, kdy bude hrozit horší počasí. Takových dnů je minimum, za krásného letního večera pro Vás budeme hrát pod širým nebem, žádná střecha Vám nebude překážet ve výhledu na okolní přírodu a malebný Nový Svět. A nebudete se dusit horkem. 

 

Na programu se objeví to nejlepší z našeho repertoáru, včetně čtyř novinek, které jsme pro Vás nazkoušeli během pandemie. Bláznivá groteska Slepice na zádech s Tatianou Dykovou a Vojtěchem Dykem, strhující psychologické drama Dobrou noc, mami ověnčené Pulitzerovou cenou s Taťjanou Medveckou a Lucií Štěpánkovou, komedie Vejšlaps Martinem Písaříkem, Janem Holíkem a Petrem Stachem a Dovolená paní Josefy s Jitkou Smutnou, Terezou Nekudovou a Radkem Valentou/Ondřejem Novákem. K vidění budou ovšem i letité stálice našeho repertoáru, jako například inscenace Housle, ve které hraji s Jiřím Langmajerem, Pavlem Liškou. Přijďte! 

 

Obracím se na Vás s naléhavou prosbou, abyste začali kupovat vstupenky. Začít hrát můžeme jen v případě, že bude pro koho. Jsme si plně vědomi toho, do jaké nejistoty s námi půjdete a nabízíme Vám proto adekvátní kompenzace. Pokud se jakékoliv představení na Letní scéně nebude moci z důvodu vládního nařízení odehrát, přesuneme ho na jiný termín, nebo vám nabídneme Dárkovou poukázku na vstupenky s platností dva roky, či Vám, budete-li chtít, vstupné vrátíme.

 

Vstupenkou na představení pro Vás bude muset být po nějakou dobu asi i negativní test na koronavirus, dvojí očkování nebo prodělané onemocnění Covid 19. Snažíme se prosadit, aby byl dostačující test, který je povinný na pracovištích a ve školách. V současnosti se jedná také o aplikaci pro návštěvu restaurací a služeb, která by platila zároveň pro návštěvu divadla. 

 

Snad se tedy dočkáme a vbrzku se spolu po roce na Letní scéně opět setkáme, drazí a věrní diváci a příznivci Divadla Ungelt!

 

Moc a moc Vám děkuji za trpělivost a moc a moc se na Vás těším.

 

Váš Milan Hein, ředitel a zakladatel Divadla Ungelt 

 

22/01/2021

Vážení diváci a čtenáři,

 

nikdo stále netuší, kdy se začne hrát… Divadla upadla v zapomnění, jako kdyby ani nebyla. Nikoho z těch, co o nás rozhodují, nezajímáme…

 

Přesto se nevzdáváme! Zkoušíme a plány máme na tři sezóny dopředu!

 

Z úcty k Vám, věrným divákům, nebudeme už na žádné kompromisy přistupovat – žádné rozestupy, žádné náhradní prostory. Naše představení spatříte v Ungeltu až to okolnosti dovolí. Jak pravila Jana Štěpánková: „Genius loci Ungeltu je nenahraditelný.“ Kde jinde se hraje divadlo ve sklepení středověkého domu ze 14. století? Kde jinde jsou herci a diváci tak blízko u sebe? 

 

Podle posledních prognóz bychom Vás mohli do Ungeltu pozvat při druhém stupni PSA. Zatím jsme v pátém. Dočkáme se? 

 

Věřím, že ano, vydržme! Předprodej běží na plné obrátky, zatím hlavně na Letní scénu.

 

Děkujeme Vám za přízeň a podporu!!!

 

Váš Milan Hein

 

2/01/2021

Vážení čtenáři, naši milí diváci,

 

předevčírem jsme přivítali nový rok. Ať je lepší než rok, který právě skončil!

 

Rok 2020 s námi zatřásl. Přepadl nás vir a ochromil celý svět. Nás divadelníky totálně. A hned nadvakrát. Sotva jsme se nadechli a začali hrát, zavřeli nás znovu. 

 

Divadlo bez diváků, to je něco jako ryba bez vody. Bez Vás nejsme. Neexistujeme. Vy jste náš životabudič! 

 

Minulý Glosář jsem uzavíral sdělením, že divadlo je věčné. Napsal jsem, že živý člověčí kontakt nás herců a Vás diváků nic nenahradí. Ano, v tom je naše společná naděje! Nedejme si ji vzít!

 

Věřím, že přežijeme, i když si nedělám iluze o tom, že začneme brzy plnohodnotně hrát. Až nás pustí na jeviště, snad na jaře, odehrajeme pro Vás nejdříve přeložená představení, na která máte už dávno zakoupené vstupenky. Na plno se rozjedeme až na Letní scéně. Přijďte!!!

 

Začínáme 14. června s Táňou a Vojtou Dykovými v bláznivé grotesce Slepice na zádech. V tomto roce máme v plánu přivést na svět pět nových titulů! To je náš rekord! Všichni herci se na Vás už moc těší. Pod širým nebem v kouzelné atmosféře hradčanského zákoutí se společně nadechneme a vykročíme do dalších dnů. Čtvrtstoletí, které jsme nedávno oslavili přece nehodíme za hlavu!

 

Tak na viděnou v Ungeltu a šťastný nový rok nám všem!!!

 

Váš Milan Hein 

 

30/08/2020

Vážení čtenáři,

 

po odehrání jedenácti Houslí za sebou jsem opět na pár dní v Janovicích. Unavený, ale blažený… 

 

Fakt, že Housle byly jedenáctkrát do posledního místečka vyprodané a měly úspěch mě motivuje do dalších dnů. 

 

Ještě tři večery a brány Letní scény se uzavřou. 1. září zahájíme klasickou divadelní sezónu na kamenné scéně. Soňou Červenou! To je start! Nezdolnost a elán čtyřiadevadesátileté paní Soni jsou fascinující! Když z ní páčím vzpomínky na její slavnou minulost, vždycky odsekne: „Nechci vzpomínat, mě zajímá, co je, a hlavně co bude!“ Takže neskuhrám, i když situace kolem koronaviru není stále dořešená. Mění se každým dnem. Nemáme vyhráno. Pořadatelé překládají zájezdy, bojí se, že jim nepřijdou diváci... 

 

Věřte, že se s úzkostlivou péčí snažíme naše diváky chránit. Důsledně dodržujeme všechna hygienická opatření. Spolehněte se na nás a nebojte se na naše představení přijít!

 

Po oficiální premiéře Dovolené paní Josefy s Jitkou Smutnou v titulní roli a s Terezou Nekudovou a Radkem Valentou přivítáme 2. a 4. září na kamenné scéně premiérové hosty Vejšlapu s Martinem Písaříkem, Honzou Holíkem a Petrem Stachem. Oba tituly hráli herci tentokráte už před premiérou.

 

Já jsem dopsal knihu, Honza Malíř dofotil kalendář, Česká televize dotočila dokument a přihlásila se i Televize Seznam, která k výročí Ungeltu připravuje „speciál“. A začínáme zkoušet novou hru. Hru americké dramatičky Normanové Dobrou noc, mami. Hru, s kterou jsme Divadlo Ungelt otevírali. Tehdy s Květou Fialovou a Janou Brejchovou v režii našeho Ládi Smočka. Tentokráte se v režii Víta Vencla ve dvou vypjatých dramatických partech představí Taťjana Medvecká a Lucie Štěpánková.

 

Divadlo je věčné, přežije i éru internetu a mobilů, živý člověčí kontakt nic nenahradí. Komedianti a diváci baží po společném zážitku. Tak se mějme a dopřávejme si ho!

 

6/07/2020

Vážení čtenáři,


je 6. července, krásné slunné odpoledne, ve 20 hodin hrajeme tady na Novém Světě na Letní scéně Deštivé dny, je narváno. Souběžně s Letní scénou hrajeme zase doma na naší kamenné scéně v Ungeltu, kam jsme se z Divadla Metro vrátili 10. června. Budeme tu hrát po celé prázdniny, abychom lidem nahradili zrušená představení...

Je to náročné, na dvoufázový provoz nejsme zvyklí, ale důležitý je Pan divák a ten se k nám vrací! A to je to nejpodstatnější, jsme tu pro něj! Všechna zrušená představení, bylo jich šedesát, jsou vyprodaná a 56 představení na Letní scéně je na začátku prázdnin vyprodáno z 80 procent...

Jinak se přiznám, že jsem hodně unavený, a to více psychicky než fyzicky. Nevěděl jsem, co s námi ten koronavirus udělá, hlavně jak dlouho to bude trvat, jestli to člověk zvládne, jestli přežije divadlo. Snad máme to nejhorší za sebou, život se vrací do svých kolejí, opět se hraje divadlo!

V tom mezním čase, plném obav, provizórií a improvizací jsme dokonce porodili dvě nové skvostné inscenace, Vejšlap a Dovolenou paní Josefy, nenechte si je ujít!

Já teď na pár týdnů vypadnu z Prahy do našeho kamenného domu ve Vrchotových Janovicích, kde budu mít konečně prostor a čas na dopsání knihy Moje čtvrt století s Divadlem Ungelt, v Praze se dofotí Kalendář a dotočí dokumentární film o našem divadle, které 2. října oslaví čtvrt století své existence!

Mějme krásné léto, zasloužíme si ho!

Váš

Milan Hein

 

29/05/2020

Vážení čtenáři,

 

poslední Glosář jsem psal 1. ledna. Popřál jsem Vám šťastný nový rok s dovětkem, užijme si ho! A užíváme si ho!!!

 

To, co prožíváme by nevymyslel žádný scénárista ani divadelní autor. Coby principál jsem od 12. března zažíval střídavě pocity zoufalství a naděje. A nesměl jsem dát nic najevo. Jsem kapitán, stojím u kormidla. Bylo třeba zvládnout 17 přímých internetových přenosů, aby Ungelt neztratil kontakt se svým publikem...

 

Zvládli jsme to, vidělo nás 70 tisíc diváků! A z lodi vidíme už přístav!

 

Už se hraje, už se zkouší! UNGELT žije!

 

A zkoušíme hned dvě hry, Vejšlap a Dovolenou paní Josefy...

 

Umělecký šéf, režisér a dramaturg Pavel Ondruch přebíhá denně z jedné zkoušky na druhou, denně je v divadle asistentka režie Maruška Krbová, s plným nasazením pracují v Divadle Metro, kde každý večer hrajeme, technici Radek Svoboda, Tomáš Dvořan a David Zelinka, garderóbky Silva Janáková a Martina Kšírová, dozoři, studenti… Martin Šimek, Káťa Šimková a Iveta Pažoutová nepřetržitě překládají zrušená představení na nové termíny, přesazují diváky do nového hlediště, od rána do večera jim telefonují, vysvětlují... Jirka Pritz řeší s pořadateli nové zájezdové termíny, Kristýna Kočová pak nové termíny s herci, Pepa Kubáník UNGELT medializuje, aby zůstával v povědomí... Máme skvělý tým, to prověří vždy mezní situace.

 

A máme Vás, skvělé diváky! Moc nám pomáháte, nejen finančně!

 

A byť nemá UNGELT stálý herecký soubor, má své věrné hvězdné herce. Moji milí kolegové, děkuji Vám.

 

Ať se nám vydaří divadelní léto na naší Letní scéně a ať už konečně 1. září přivítáme diváky doma v UNGELTU v Malé Štupartské!

 

Váš Milan Hein  

 

1/01/2020 |    NOVOROČNÍ

Vážení čtenáři,

po dlouhé odmlce za Vámi přicházím s novým Glosářem. Je prvého ledna a přeji Vám JEN TO DOBRÉ do nového roku 2020! Užijme si ho.


Naše Divadlo Ungelt v tomto roce oslaví 25 let své existence. To je důvod k oslavě. Píšu knihu Moje čtvrtstoletí s Divadlem Ungelt, Honza Malíř fotografuje dvanáct osobností do kalendáře, který k tomuto výročí vydáme, a Česká televize o nás natočí dokument…

Pro mě coby principála je ovšem nejpodstatnější perspektiva divadla. S Pavlem Ondruchem máme naplánovány premiéry do června roku 2023. Do konce této sezóny 2019/2020 ještě dvě a pak vždy čtyři v sezónách 2020/2021 a 2021/2022. Teprve potom, to už bude mít Ungelt pro své diváky v Praze a na zájezdech na repertoáru přes dvacet titulů (!), zvolníme a budeme realizovat pravidelně dvě premiéry v sezóně. Jednu na podzim a jednu na jaře.

Já osobně teď nabírám dech po premiéře Houslí. Mám radost, že se zrodil nový divácký hit Ungeltu a že se mě jako herce týká. Do prodeje se dalo patnáct představení do konce dubna a během několika dní bylo vyprodáno. To zavazuje i povzbuzuje. Vyšly i příznivé kritiky, což mě rovněž těší, i když vím, že recenze v novinách divácký zájem v zásadě neovlivňují. Rozhodující je pověst, která se kolem představení zrodí. Vyhráno je, když si lidé volají a říkají si, tohle musíte v Ungeltu vidět, je to úžasná hra, režíroval ji úžasný Smoček, Langmajer a Liška jsou v ní skvělí a principál Hein je v ní dobrý…

Zažívám v třiasedmdesáti slastné období. Ungelt je na měsíce dopředu vyprodaný, hraji v nejnovějším a už kultovním představení, jsme plni plánů do budoucna, naši lidé, ať herci, technici, garderobky, vlastně všichni o práci v Ungeltu stojí, přibývá i členů Klubu přátel Divadla Ungelt, jsem tedy optimista.

A tím bych mohl skončit, ne? Lepší konec nevymyslím.

Takže se mějte, naši divadelní přátelé!

A ještě jednou, šťastný nový rok.

Váš Milan Hein

 

 

1/04/2019

Vážení čtenáři,

 

jsem ve Vrchotových Janovicích, je tu jaro a s ním po čase i nový Glosář…

 

Začnu vzpomínkou na Janu Štěpánkovou, její odchod mě zasáhl.

 

V obou svých rolích v Ungeltu, coby legendární Claude ve hře Na útěku, představení mělo 361 repríz, a jako Marion ve hře Pardál, excelovala. Jana nikdy nehrála obecně. Její postavy vždy jednaly konkrétně v konkrétní situaci. Věřili jsme jí. A měla jedinečný smysl pro humor. Ten uplatňovala i v soukromí, což nebylo vždy hladivé, ale člověk aspoň věděl, na čem je…

 

Obdivoval jsem ji a vážil jsem si jí. Byla jedinečná a nezaměnitelná. Velká osobnost. Už teď nám moc chybí.

 

A teď k našim nejnovějším titulům. 

 

Inscenace Jak zabít komika byl pro nás riskantní počin. Hra balancuje mezi klasickým vztahovým příběhem, na jaký jste v Ungeltu zvyklí, a stand-up výstupy, což je zcela odlišný žánr, kterému se v Ungeltu nevěnujeme. S Pavlem Ondruchem jsme doufali, že Marek Daniel, výtečný charakterní herec a zároveň úspěšný stand-up komik, hru divákům zpřístupní a ti ji pak ocení. Naštěstí se tak stalo. Naše tradiční publikum Danielovy improvizované výstupy baví a mladí fanoušci stand-upu, kteří k nám přicházejí, se nechávají strhnout dramatickým příběhem. Risk se vyplatil. Na repertoáru máme nový originální titul, hlediště je plné, diváci nadšení a nadšení jsou i herci – vynikající Marek Daniel v titulní roli, Kristýna Frejová a Láďa Hampl v alternaci s Vaškem Vašákem. Mám radost a ulevilo se mi. Uf…

 

Po Komikovi následovala premiéra recitálu Soni Červené. To už byla sázka na jistotu. Neuvěřitelně vitální třiadevadesátiletá umělkyně všechny fascinuje. Někdejší operní diva světového formátu zpívá písně svého otce Jiřího Červeného, zakladatele kabaretu Červená sedma, a oslňuje hereckým výrazem, komediální nadsázkou a nevídaným šarmem. Paní Soňa je zázrak.

 

Vydařila se i premiéra romantického kousku Taneční hodiny. Nerodil se snadno. Mirek Táborský a Petra Nesvačilová jsou stejně jako jejich jevištní postavy také v civilu dva zcela odlišné typy herců. Mirek je až profesorsky precizní, technicky dokonale vybavený herec, Petra sází na spontánnost a je trochu neřízená střela s velkým osobním kouzlem, kterým si podmaňuje diváky. Taneční hodiny jsou novým hitem Ungeltu! 

 

A zkouší se už další hra – Přítelkyně s Jitkou Smutnou a Alenou Mihulovou…

 

S Pavlem Ondruchem už víme, co se u nás bude hrát do konce roku 2021. Jsme pilné včeličky, zíráte, což?

 

A to nás všechny v příštím roce 2020 čeká oslava čtvrtstoletí Divadla Ungelt. Při té příležitosti vyjde kniha, kterou už píšu a také kalendář dvanácti osobností, které se nejvýrazněji zapsaly do historie našeho divadla. Fotografují Jan Malíř a Olga Špátová. Kromě mě se v kalendáři setkáte s Alenou Vránovou, Matou Kubišovou, Hanou Maciuchovou, Alenou Mihulovou, Vilmou Cibulkovou, Zlatou Adamovskou, Petrem Kostkou, Františkem Němcem, Mirkem Etzlerem, Davidem Švehlíkem a Richardem Krajčem.

 

Tak a to je vše. Mějme se!

 

Váš Milan Hein

 

2/09/2018

Vážení čtenáři,

 

je začátek září, před námi nová sezóna. Divadelní sezóna 2018 / 2019.

 

Před pár dny jsme hráli ještě na naší Letní scéně na hradčanském Novém Světě. Diváci si pochvalovali nejen samotná představení, ale i zlepšení služeb pro ně. Letní scéna je nově propojena se zahradní restaurací U Zlaté Hrušky, ve které mohou diváci před představením povečeřet, eventuálně v ní posedět i po skončení představení. A k dispozici mají po celý večer toalety této restaurace...

 

Kromě dvaceti pohostinných jevištních večerů se Simonou Stašovou kralovaly na jevišti Letní scény Divadla Ungelt letos tři naše inscenace. První z nich byla světová premiéra dramatizace humoristického románu Betty MacDonaldové z pera Věry Maškové Kdokoli může dělat cokoli v režii Petera Gábora s Jitkou Smutnou, Terezou Kostkovou, Mášou Málkovou, Evou Josefíkovou, Jiřím Hánou a Jaromírem Noskem. Nazkoušeli jsme ji výlučně pro Letní scénu a na zájezdy, na kamenné scéně ji uvádět nebudeme. Pod širým nebem a před zcela vyprodaným hledištěm, včetně přístavků, jsme toto úsměvné představení hráli dvacet jeden krát! Vydařilo se! Takže za rok zase!

 

Překvapilo mě, že stoprocentní návštěvnost a výjimečný ohlas u diváků měla i filozofická hra Willa Ena Život podle Jonesových s Vandou Hybnerovou, Mirkem Táborským, Lucií Štěpánkovou a Láďou Hamplem v režii Marka Němce. Potvrdil jsem si, že Ungelt dnes vyhledává především náročnější publikum, na prvoplánové taškařice se chodí jinam...

 

Mimořádný autor David Hare a mimořádní herci Táňa Vilhelmová a Jirka Langmajer totálně opanovali letošní Letní scénu v závěrečných dvou týdnech. Diváci stáli i na stráni! Skleněný strop s Táňou a Jiřím a také s Vincentem Navrátilem v alternaci s Vladimírem Pokorným v režii Víta Vencla je divadelní počin. Herectví Táni a Jiřího všechny fascinuje. Zrodil se nový kumštýřský a současně divácký hit Ungeltu. K Deštivým dnům s Krajčem a Švehlíkem přibyl Skleněný strop s Vilhelmovou a Langmajerem. Je vyprodaný do konce roku...

 

Na programu Letní scény našeho divadla bylo letos padesát osm představení. Padesát osm krát bylo vyprodáno. Není tohle důvod k radosti?!

 

Kéž budu mít důvod radovat se i po naší nejbližší premiéře na kamenné scéně, která se uskuteční v prosinci. Jak zabít komika Owena McCaffertyho je skvělá anglická hra nabízející roli šitou snad přímo na tělo skvělému českému charakternímu herci a stand-up komikovi Marku Danielovi. Nenechte si ujít!

 

Jak vidět, můj dnešní Glosář – to jsou jen samá pozitiva. Zaklepme to! Opravdu žádný, ani sebemenší mráček na ungelťáckém nebi. Ať nám to vydrží! A to je všechno.

 

Na viděnou v Ungeltu!

 

Váš 

Milan Hein

zakladatel a ředitel Divadla Ungelt

 

7/01/2018 |    PO ROCE

Vážení čtenáři,

uplynul, a dokonce na den přesně, rok od chvíle, kdy jsem Vám psal naposledy. Ano, bylo to 7. ledna 2017.

Za ten rok se mnohé změnilo. Především svou jevištní kariéru ukončily dvě velké stálice Ungeltu Alena Vránová a Marta Kubišová. Jsem smutný. Moc. Obě dámy byly našemu divadlu přes dvacet let věrné. Odešel s nimi nejdelší kus historie divadla.

Přinutilo mě to k zásadnímu zamyšlení. Co s Ungeltem dál? Nejmladší nejsou ani další hvězdy divadla Hana Maciuchová, Regina Rázlová, Zlata Adamovská, Petr Kostka, František Němec, Petr Štěpánek. A já chci, aby Ungelt žil dál, měl budoucnost, udržel si laťku! Je zapotřebí ho tedy omladit. Na jevišti i v hledišti. Přivést k nám nové herecké osobnosti střední a mladší generace a jejich vrstevníky do hlediště...

A už se tak děje. A úspěšně. Na představení Život podle Jonesových neseženete v lednu a v únoru vstupenku, je vyprodáno. A v další premiéře se Vám představí Táňa Vilhelmová a Jirka Langmajer…

Naši bardi, jak jim s láskou říkám, se budou na jevišti přirozeně prolínat s těmi mladšími, mladší kolegové se ctěnými bardy. Jako v životě. A nemládnu ani já. Je mi jednasedmdesát. I když se cítím skvěle, rozhodl jsem se, že se začnu šetřit, užívat si života. Nemusím být u všeho! Ponechám si v divadle rozhodující poslední slovo. Budu rozhodovat o tom kdo a co bude v Ungeltu hrát, do čeho a kolik bude Ungelt investovat, každodenní provoz divadla mě ale přestane už tolik zaměstnávat. Od 1. ledna na to mám tři mlaďochy – jednatele Martina Šimka, uměleckého šéfa Pavla Ondrucha a provozního šéfa Jiřího Pritze. Já budu dohlížet na atmosféru v Ungeltu a hlavně se těšit z každého setkání s Vámi, milovanými diváky.

Šťastný nový rok 2018!

Váš

Milan Hein,
zakladatel, ředitel a majitel Divadla Ungelt

 

7/01/2017 |    NOVOROČNÍ

Vážení čtenáři,

naposledy jsem Vám psal 14. května 2019. Od té doby uplynulo 34 týdnů, 238 dní...

Loňský rok byl pro mě výjimečný. Paradoxně nejnabitější bylo jeho léto, divadelní prázdniny!? Na Letní scéně jsem účinkoval 27krát, 14krát v muzikálu Touha jménem Einodis, 12krát ve hře Mezi úterým a pátkem jedenkrát v pořadu pro Český rozhlas Ungelt zpívá. K tomu se 12. srpna konala ještě naše svatba s Martinem a ve Vrchotových Janovicích se dostavoval náš kamenný dům...
Byla to fuška, ale se šťastným koncem. Na Letní scéně jsme odehráli 53 představení, návštěvnost 111%! Kamenný dům stojí! A novomanželé jsou po pěti měsících stále šťastní!

A přišlo září a začátek nové sezóny 2016/2017. Na kamenné scéně jsme 1. října oslavili 21. výročí vzniku našeho divadla. Židle Ungeltu darovali JUDr. Hana Marvanová, Zuzana a Jan Wienerovi, Simona Postlerová, Lucie Štěpánková, profesor Petr Neužil a Petr Stach... V listopadu se uskutečnila první premiéra v této sezóně. V české premiéře jsme uvedli hru Simona  Stephense Princip náhody a zaskvěli se v ní Alena Mihulová a Jan Vlasák v režii Víta Vencla. Následovat bude už brzy další česká premiéra, opět anglosaské hry, 4000 dnů Petera Quiltera v režii dramaturga divadla Pavla Ondrucha s Hanou Maciuchovou, Petrem Stachem a Ondrou Novákem. V závěru sezóny, věřme, že do třetice všeho dobrého, uvedeme českou premiéru hry Gai Louwové Miss Dietrich lituje s Reginou Rázlovou a Simonou Postlerovou v režii Radovana Lipuse.

Tolik na usmířenou, vážení čtenáři...

S dramaturgem Pavlem Ondruchem pro Vás připravujeme nový bulletin Divadla Ungelt s názvem Zákulisník. Bude vycházet po každé nové premiéře divadla a jeho součástí bude i Heinův glosář. Takže na 238 dní se už odmlčet nebudu moci.

Mějte se.

Váš Milan Hein

 

14/05/2016 |    Májový

Májový

Vážení čtenáři,
je 14. května a já se stydím. Naposledy jsem Vám psal na Nový rok..Tak popořádku.

21. ledna měl v Ungeltu premiéru Poslední recitál Marty Kubišové. Petr Malásek jej dramaturgicky bravurně sestavil. Má neuvěřitelnou gradaci, znějí v něm slavné hity i zcela neznámé novinky. A Marta je v úžasné formě, zpívá jí to po infarktu ještě líp než před ním! Je to svěží rozloučení! Já jsem na jevišti 7 minut, Martě sekunduju ve dvou duetech a celý večer si užívám s ní. A hlavně s ní s Martinem jezdíme na zájezdy, aby na nich nebyla sama... Poslední recitál budeme v Ungeltu reprízovat do června příštího roku, kdy bude mít derniéru. Následovat bude o prázdninách 2017 na Letní scéně derniéra Touhy jménem Einodis a 5.,6 .a 7. září 2017 se v Divadle ABC uskuteční tři poslední koncerty Marty, kterými svou pěveckou kariéru definitivně ukončí.

20. února proběhla premiéra světově proslulého amerického dramatu Smrt a dívka. Režisér Jiří Svoboda naplnil beze zbytku má očekávání. Příběh poutavě vystavěl, dal mu potřebné napětí a psychologickou hloubku, jevištní dění revolučně nasvítil, ostatně je filmař a Lucii Štěpánkovou, Petra Stacha a Tomáše Dastlíka dovedl ke strhujícím hereckým kreacím. Nenechte si ujít!

Následovat měla premiéra hry 4000 dnů s Hanou Maciuchovou, Ondrou Novákem a Pavlem Baťkem. Pro onemocnění Hanky jsme premiéru přeložili, bude v únoru 2017. Pavla Baťka, který má v té době povinnosti ve stálém angažmá v ND, nahradí Petr Stach. A protože v rozpočtu divadla jsme s premiérou v dubnu počítali, hru 4000 dnů nahradila v české premiéře polská hra Skořápka, dramaturgický objev Pavla Ondrucha, od 1. září stálého dramaturga Ungeltu, který Skořápku rovněž režíroval. Oceňuji herecké výkony Aleny Mihulové a Petry Nesvačilové. Těší mě, že jde o komedii, Ungelt příliš úsměvných inscenací na repertoáru nemá.

A pozvolna dobíháme do cíle divadelní sezóny 2015/16. Na kamenné scéně rozezkoušíme ještě nový titul se Zlatou Adamovskou a s Janem Vlasákem a před námi bude 52 prázdninových představení na Letní scéně. Držme palce, aby vyšlo počasí! A držte palce i mně osobně. Týká se mě polovina z nich, dvanáctkrát se hraje Mezi úterým a pátkem a čtrnáctkrát Touha jménem Einodis. A to mi v srpnu bude sedmdesát...
No, jo !?! Jo,jo.
Váš
Milan Hein

 

5/02/2016 |    Lucie Štěpánková - ochutnávka z připravovaného "Zákulisníku"

Lucie Štěpánková - ochutnávka z připravovaného "Zákulisníku" LUCIE ŠTĚPÁNKOVÁ pochází ze Vsetína, kde se narodila roku 1981. Během studia ostravské konzervatoře hostovala v Divadelní společnosti Petra Bezruče, v Národním divadle Moravskoslezském a ve Východočeském divadle Pardubice. Po maturitě přijala nabídku z Pardubic, kde se stala přední členkou souboru a během šesti sezón tam vytvořila mnoho hlavních rolí. Za roli Sety v Měsíčním běsu získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon na festivalu České divadlo 2002/2003. Když v roce 2007 přecházela do Divadla na Vinohradech, stala se ještě absolutní vítězkou ankety televizního pořadu Divadlo žije o nejoblíbenější regionální herečku. Nejprestižnější ocenění však přišlo o tři roky později. V roce 2009 získala cenu Thálie pro činoherce do 33 let. Členkou souboru Divadla na Vinohradech je dodnes, ačkoli před čtyřmi roky odešla na mateřskou dovolenou. Vidět jste ji mohli také na televizní obrazovce – především v nekonečném seriálu Ulice, Cesty domů a Vyprávěj. V divadle Ungelt hraje úspěšnou inscenaci Vzpomínky zůstanou a v současné době pod režijním vedením Jiřího Svobody zkouší hlavní a mimořádně náročnou roli v inscenaci jihoamerického dramatika Ariela Dorfmana Smrt a dívka. Jak ovlivnilo mateřství tvou hereckou práci? Vždycky jsem měla pocit, že na divadle stojí svět. Teď už vím, že nestojí a herectví se pro mě stalo mnohem víc únikem. Jsem totiž čtyři roky doma a někdy mi to už opravdu lezlo na palici. V divadle tak utíkám jen do svého světa, kam nemůžou ani mé děti. Máš nějaký svůj osobní postup, metodiku při práci na roli? Nic zvláštního. Čtu si text pořád dokola, přemýšlím nad situacemi a představuju si, jak by má postava mohla v dané chvíli jednat. Která role byla zlomová v tvém hereckém zrání? Vlastně byly dvě. První byla Ondina v Pardubicích, kde mne režíroval Marián Pecko. Mou figuru postavil úplně jinak než jako Rusalku, která je snová, běhá bosa a má rozčepýřené vlasy. A v tom byl zásadní zlom. Začala jsem vnímat, že se můžu k figurám stavět úplně jinak. A druhá zlomová role byla Jiráskova Vojnarka. Do té doby jsem hrála víceméně naivky, naštěstí různě barevné, ale pořád naivky a Vojnarka mi nabídla rozměr, který jsem nikdy předtím nepoznala. Co se stalo potom, když jsi dostala Thalii? Jak se to promítlo do tvé práce? Měla jsem radost. Ale zásadní zlom v mé kariéře se nekonal. Projevilo se to aspoň na pracovních nabídkách? V tomhle jsem vždycky měla štěstí – třeba i v tom, jak si mě všiml Milan Hein. Nabídky se vždycky tak nějak vynořily, že jsem vůbec nemusela přemýšlet nad tím, jestli mám nebo nemám práci. Hlavně v divadelním světě. Po Thálii žádný zlom nenastal, měla jsem prostě štěstí. Tehdy jsi už byla v angažmá v Divadle na Vinohradech. Jak ses cítila tam? Hezky! Potkala jsem se tam s lidmi, na které člověk koukal v televizi a já se tak musela oprostit od toho, že k nim cítím úctu. To mi dělalo kvůli mé povaze problém – bylo pro mne těžké vedle nich začít fungovat a nebýt svázaná. Ale moc hezky mě přijali, čímž mi to usnadnili. Bylo mi tam moc dobře. A vlastně pořád je. Jsem tam totiž stále v angažmá, ačkoli jsem tam dlouho kvůli mateřství nezkoušela. Ale vzpomíná se mi na Vinohrady dobře, po Pardubicích to pro mne byl další „domov“. A co ty a Ungelt? Pamatuješ si na svůj pocit, když jsi sem poprvé vstoupila? Když jsem studovala na konzervatoři, napsala jsem si seznam divadel, ve kterých bych chtěla hrát – mám ho dodneška schovaný – a udělala si u dvou nebo tří divadel srdíčko. A bylo to zrovna i u Ungeltu. Dělaly se zde vždy výjimečné inscenace. Ale nikdy by mě nenapadlo, že tady budu opravdu zkoušet... Tvá první „Ungelťácká“ inscenace byla Vzpomínky zůstanou, které mají přes 100 repríz a stále se hrají. Ano, ale během repríz jsem otěhotněla a střídám se proto s Janou Strykovou. Se Zlatou Adamovskou a Petrem Štěpánkem jsme si vyloženě sedli. Hrozně rádi se potkáváme a díky tomu (a možná i díky mému mateřství nebo díky tomu, že to hrajeme tak dlouho) se v představení objevují úplně nové barvy, nové variace. A to mě strašně baví. Drama Smrt a dívka, které teď zkoušíš je nesmírně náročný text a tvá role je psychicky velmi obtížná. Jaký byl tvůj první pocit, když jsi hru přečetla? Zasáhlo mě to. Nikdy jsem podobnou roli nehrála. Je to obrovská výzva a strašně se těším, že budu při zkoušení zkoumat, kde až jsou hranice jednání mé postavy. Na druhou stranu cítím velký respekt. Je to opravdu strašně těžký... Ale určitě převládá radost. Zpovídal Pavel Ondruch
 

1/01/2016 |    Šťastný nový rok

Šťastný nový rok Vážení čtenáři, je 1. ledna odpoledne a já Vám všem přeji JEN TO DOBRÉ v roce 2016 , který pro nás právě začíná... Kéž k tomu dobrému, co nás v něm potká přispěje i naše Divadlo Ungelt ! V tomto roce u nás spatříte čtyři premiéry. Prvá z nich se na jevišti Ungeltu objeví už v únoru. Hru Smrt a dívka celosvětově proslavil stejnojmenný film, který v roce 1994 natočil proslulý Roman Polanski. Šlo o adaptaci divadelní hry Ariela Dorfmana, se kterou autor prorazil na Broadwayi. Nabízí tři skvostné herecké příležitosti třem mladším hercům. Naše divadlo tak hodlá pokračovat v cestě, kterou si zvolilo. Jsme herecké divadlo, Smrt a dívka nabídne herecký koncert. Lucie Štěpánková, Petr Stach a Tomáš Dastlík nejsou zatím sice mediálně proslulými tvářemi, ale pokud na mě dáte, sami zjistíte, že jsou to velcí herci, absolutní špička ve své generaci. A navíc budou v rukou nesmlouvavého režiséra, který v Ungeltu ohromil představením Picasso s Kňažkem a Cibulkovou. Ti byli skvostní především díky mistrné Svobodově režii. Nenechte si hru Smrt a dívka ujít, trio L.Štěpánková,P.Stach a T.Dastlík Vás okouzlí, nepochybuji o tom. V březnu uvedeme v premiéře Poslední recitál Marty Kubišové, ke kterému není třeba nic dodávat. Zazní v něm nejoblíbenější písně z Martina repertoáru, ale i řada novinek. Martu bude střídavě doprovázet kapela Petra Maláska a Karla Štolby, hostem večera budu já... V dubnu představíme v české premiéře pozoruhodnou anglickou hru 4000 dnů. Kromě uctívané dámy českého jeviště Hany Maciuchové si také v ní zahrají mladí herci. Oba dva z Ungeltu už znáte, Ondru Nováka a Pavla Baťka. A znáte i režiséra a dramaturga Pavla Ondrucha. Víte, dříve byla u nás jedna televize a ti, kteří v ní byli k vidění se okamžitě proslavili. Všichni je znáte a do Ungeltu na ně chodíte. Dnes to mají mladí herci složitější a nejsložitější to mají ti , kteří se odmítají zviditelňovat v nekonečných seriálech. Vám, divákům Ungeltu tak nezbývá, než mně důvěřovat. Věřit mi, že herecké kvality rozpoznám a do Ungeltu budu zvát i nadále jen ty nejlepší z nejlepších, bez ohledu na to, na jakém stupínku popularity se právě nacházejí... A čtvrtá premiéra roku 2016 ? Ta se uskuteční na podzim a jasné zatím je, že ji bude režírova Petr Slavík a hlavní roli si zahraje Zlata Adamovská. To je pro dnešek vše. Ještě jednou, ŠTASTNÝ NOVÝ ROK ! A na viděnou v Ungeltu ! Váš Milan Hein
 

23/11/2015 |    Podzim

Podzim Vážení čtenáři, usedám k počítači se záměrem podělit se s Vámi o pocity a o myšlenky, které ve mně vyvolaly tři události z posledního údobí mého života.... 10. října jsme oslavili dvacet let existence našeho divadla, 1.listopadu dostala má nejbližší přítelkyně Marta Kubišová infarkt a 10. listopadu byla v UNGELTU premiéra hry Expres na západ... Všechny jmenované události mě přiměly k zásadním úvahám o smyslu lidské existence, lidského snažení, vztahů mezi lidmi.. Pokud jde o UNGELT, jsem přesvědčený, že jdeme správnou cestou. I nadále budu sázet na svou intuici, na svůj umělecký a lidský vkus, který mě naviguje k rozhodnutím co a kdo tu bude hrát. A kdo tu bude režírovat. Ungelt není a nebude avantgardní alternativní scénou, budou se v něm hrát komorní činoherní představení, která budou mít příběh a herci v nich budou hrát postavy, kterým budete rozumět, protože se Vám budou podobat... A zůstaneme hereckým divadlem. I když to není v jiných divadlech zvykem, v Ungeltu nechám své kmenové hvězdy i nadále mluvit do toho, v čem a s kým tu budou hrát. Na jevišti je pro mě nejdůležitější osobnost herce. Na tu sázím především! Na osobnost hereckou i lidskou... A i když v jiných, hlavně v soukromých, divadlech principálové režírují, Hein režírovat nebude. Nechám to nadále na povolanějších.. A i když v soukromých divadlech neexistuje dramaturg, Ungelt ho od příští sezóny bude mít. Pavla Ondrucha. Nemám čas chodit na zkoušky a hlavně mi chybí schopnost oponovat režisérům a hercům, které jsem si vybral, protože jsem jejich fanda. A to nejde. Na zkouškách je třeba důsledně hlídat, naplňuje-li se zvolená koncepce představení, temporytmus rodící se inscenace, podněcovat škrty, připomínkovat režiséra a herce, což je práce fundovaného dramaturga. Tím nejsem. Vím, že kdybych režíroval a dramaturga nehledal, hodně bych ušetřil. Ale musí jít vždycky o peníze? Infarkt Marty, u kterého jsem byl a zavolal záchranku, je pro mě do té míry osobní intimní záležitostí, že se o něm příliš rozepisovat nebudu. Tak bezmocnou jsem Martu nikdy neviděl.. Bál jsem se o její život.. Jak křehká je naše existence, za pár vteřin je všechno jinak.. Měli bychom si vážit každého dne. Opravdu.. A Marta se musí více šetřit, naučit se rozvrhnout si síly.. A já se to musím učit s ní.... Ale pojďme k naší poslední premiéře hry Expres na západ s Františkem Němcem a s Radkem Holubem. V souvislosti s tím, o čem v dnešním Glosáři píšu, jsme si nemohli vybrat líp... Expres na západ klade z jeviště otázky, které si pokládá každý myslící člověk. Hlavně v mezních chvílích. Otázky pátrající po smyslu a naplnění života. A to taškařice není! A venku je teď šeredně, je listopad, není ani pět a už je tma.. Tak na viděnou v Ungeltu! A hlavy vzhůru, ne? Váš Milan Hein
 

14/09/2015 |    Nová sezóna

Nová sezóna Vážení čtenáři, je 13. září. Zítra se hraje po téměř tříměsíční pauze opět v kamenném Ungeltu, začíná nám nová divadelní sezóna.... Mám-li krátce zhodnotit dění na letošní Letní scéně divadla, musím začít neuvěřitelným konstatováním. Bylo naplánováno 59 představení a 59 představení bylo odehráno! Neuvěřitelná klika s počasím! Diváci zůstali věrni našemu muzikálu Touha jménem Einodis, hráli jsme jej dvanáctkrát a pokaždé bylo natřískáno. Vyprodaní byli rovněž naši Mistři Kostka a Němec a trio Poullain, Orozovič, Rázlová. Ve srovnání s těmito tituly byl o představení Království boží na zemi menší divácký zájem. Mrzí mě to, ale neudivuje. Williams je autorem vypjatých dramat a v létě se chtějí diváci bavit. Nejspíš jsem neměl riskovat a tak náročný titul na Letní scénu nasazovat. Nepochybuji o tom, že na kamenné scéně si hra najde vděčné a nadšené publikum. Nu a na kamenné scéně nás v této divadelní sezóně čekají čtyři premiéry. První z nich se uskuteční v listopadu. Jedná se o hru Vlak Sunset Limited, kterou napsal oceňovaný americký autor Comac McCarthy. Režírovat ji bude Petr Slavík a zahrají si v ní František Němec a Radek Holub. Jsem moc rád, že v mých očích nejlepšímu českému žijícímu herci Františkovi Němcovi v Ungeltu přibude další parádní role! Františka si u nás můžete vychutnávat v představeních Ledňáček a Pan Halpern a Pan Johnson... Po Novém Roce představí svůj nový a zároveň už i Poslední recitál Marta Kubišová. Doprovázet ji v něm budou střídavě hudební skupiny Petra Maláska a Karla Štolby. Tradičním hostem v recitálu budu já. Je je to pro nás, Martiny fandy, smutná představa, že nám za dva roky přestane zpívat, ale nezbývá nám, než její rozhodnutí pochopit a ocenit. Ruku na srdce, kdo to dokáže? Kdo rozpozná, že nazrál čas a měl by odejít ze scény? V únoru uvedeme strhující jevištní psychologický americký thriller Smrt a dívka, který ve filmové podobě proslavil Roman Polanski. V Ungeltu jej bude režírovat filmový režisér Jiří Svoboda a zahrají si v něm Lucie Štěpánková, Petr Stach a Tomáš Dastlík. Také třetí premiérový činoherní titul v této sezóně přivede v režii Pavla Ondrucha na naše jeviště herecké trio. Hanu Maciuchovou, Pavla Baťka a Ondru Nováka. Anglické komorní drama 4000 dní, napsané s lehkostí a s humorem, překvapí originální zápletkou a vybídne herecké představitele k niterné souhře. Tak a to je, dámy a pánové, pro dnešek vše. Vítejte v nové sezóně! Na viděnou v našem Ungeltu! Těším se na Vás. Váš Milan Hein, umělecký ředitel a majitel divadla
 

17/05/2015 |    Před létem..

Před létem.. Vážení čtenáři, je to neodpustitelné, kaju se. Naposledy jsem pro Vás Glosář sepsal před pěti měsíci...!? Snad mě omlouvá, že po dramaturgickém přešlapu, jakým bylo nasazení hry Lety peklem na repertoár našeho divadla a následném zrušení této hry měsíc před její premiérou, jsem měl spoustu starostí a povinností, takže na Glosář jsem neměl myšlenky... K tomu jsme od ledna začali každý měsíc s Martou Kubišovou natáčet pro Český rozhlas pořad Kdo židli má, bydlí a hlavně jsem začal po dvaceti letech v Ungeltu zkoušet velkou činoherní roli. A dala mi zabrat! Zkoušky s režisérem Klimszou byly náročné, inspirativní a pro nás všechny moc a moc přínosné! Hra Mezi úterým a pátkem má u diváků ohlas, všechna naše představení jsou dlouho dopředu do posledního místečka včetně přístavků vyprodaná, což nás těší a hraní nás baví! Mám báječnou manželku - Reginu Rázlovou, báječnou milenku - Jitku Čvančarovou a báječnou dceru - Petru Nesvačilovou. A to říkám přesto, že můj George ve hře nedopadne nejlíp, přijďte se po prázdninách podívat! Ale ještě dříve se k nám vypravte na Letní scénu, začínáme 16.června. Schyluje se k premiéře famózní Willamsovy hry Království boží na zemi. Uvedeme ji jako hlavní titul naší letošní letní sezóny. Čeká Vás strhující drama, vypovídající o vzletech a pádech, radostech a strastech našich životů , tak jak o nich uměl psát největší básník amerického jeviště Tennessee Williams. Režii představení má Pavel Ondruch.. Království boží na zemi nabízí velké herecké příležitosti třem mladším hercům. Před 46 lety jsem v této hře viděl Irenu Kačírkovou, Petra Kostku a Františka Němce, to byla událost! Teď Vás zvu na Jitku Čvančarovou, Martina Hofmanna a Ondřeje Nováka. Neváhejte a přijďte, stojí to za to, věřte mi! Na viděnou se těší Váš Milan Hein
 

14/12/2014 |    Aktuální

Aktuální Vážení diváci, nejspíš už víte, že jsem zrušil hru Lety peklem. Vyděsilo mě s jakým nezájmem se u Vás diváků setkala. Dostane-li se do povědomí, že Ungelt uvede novou hru, stálí návštěvníci divadla bombardují pokladnu s dotazy, kdy se na ni začnou prodávat vstupenky. Tentokráte nikdo nevolal a když jsme dali do prodeje vstupenky na leden a na únor, byla vbrzku téměř všechna představení vyprodána, jen na Lety peklem se prodalo na každé představení 5-6 vstupenek... Tématem a žánrem hry jsem se netrefil do vkusu diváků. A lákavé pro Vás nebylo ani herecké obsazení. Nezbývalo mi, než zkoušení zastavit a blížící se premiéru zrušit. Omlouvám se Vám... Je to pro mě poučení, že s Vaší důvěrou si nelze zahrávat. Očekáváte od nás příběhy, kterým budete moci rozumět a osudy, které budete moci vzít za své. Doufám, že v naší nejbližší premiéře hry Mezi úterým a pátkem se s takovým příběhem a s takovými osudy setkáte. Zvu Vás! A zdravím! Milan Hein
 

28/10/2014 |    Říjnový..

Říjnový.. Vážení čtenáři, usedám k počítači, abych pro Vás sepsal nový Glosář... První zmínka je o oslavě 19. výročí našeho divadla. Uskutečnila se v sobotu 4. října a bylo nám na ní hezky. Nové židle Ungeltu darovali Hanka Maciuchová, Ondra Novák a Igor Orozovič, který při předávání židle přítomné okouzlil přednesem své vlastní vtipné erotické povídky ONA..., královsky jsem se při jeho četbě bavil! A pak jsem se dojímal, když jsem mezi námi vítal poprvé členy Klubu přátel Divadla Ungelt, do tohoto Klubu vstoupila i vozíčkářka paní Jana Tomečková, která do Ungeltu přijíždí z Hulína u Kroměříže, smekám... Pár dní je v prodeji nové CD Marty Kubišové. Unikátní živá nahrávka jejího recitalu, na které ji doprovází skupina Petra Maláska. CD má atmosféru jedinečného večera, Martě to zpívá, diváci tleskají, Marta k nim promlouvá a snad to nekazím ani já, který s Martou na tomto CD zpívám tři duety... Nic jsem zatím neviděl z natočeného záznamu představení komorního muzikálu Touha jménem Einodis, stříhá se, nicméně Jan Malíř, prvotřídní kameraman, pod jehož vedením natáčení koncem srpna na Letní scéně probíhalo, si výsledek moc a moc pochvaluje. Věřím mu. DVD se začne prodávat na Letní scéně v srpnu příštího roku, kdy bude mít muzikál derniéru... Od nového roku se změní rozhlasový občasník vysílaný z Ungeltu za přítomnosti diváků pod názvem Kdo židli má, bydlí na Dvojce Českého rozhlasu v měsíčník. Vynutil si to ohlas, který u posluchačů náš pořád má. Natáčet se bude každý první čtvrtek v měsíci v 15. hodin odpoledne. To je radostná zpráva, že ? Naopak smutné pro mě je, že nedokážeme uspokojit zájem diváků o představení Deštivé dny. Richard Krajčo upřednostňuje svou pěveckou kariéru před Ungeltem a nemohu na tom nic změnit, protože Richard není mým zaměstnancem. Od nového roku budeme hrát toto představení kromě Ungeltu každý druhý měsíc zároveň v pronajatém Divadle ABC, které má mnohonásobně větší diváckou kapacitu než naše komorní scéna, čímž se situace pro zájemce o Deštivé dny výrazně změní. Víc pro Vás, přátelé, udělat neumím... A pomalu končím... v příštím Glosáři se s Vámi podělím o své postřehy ze zkoušek hry Lety peklem, která bude mít premiéru 14. ledna. Zkoušet začínáme 3.listopadu.. Následovat bude rodinná tragikomedie Mezi úterým a pátkem, která splní můj druhý chlapecký sen! Když mi bylo třiadvacet a začínal jsem svou divadelní pouť jako herec Těšínského divadla v Českém Těšíně, toužil jsem se seznámit s Martou Kubišovou a zahrát si se slečnou Reginou Rázlovou. Marta mě okouzlovala jako zpěvačka a krásná mladá žena, Regina fascinovala originálním herectvím a šarmem. O třicet let později jsem Martu pozval do svého divadla a dnes jsou z nás nejbližší přátelé! A s Rázlovou si teď zahraju! V osmašedesáti! Jejího manžela! Takže nikdy nic nevzdávejte! A mějte se! Váš, Milan Hein umělecký ředitel Divadla Ungelt
 

28/09/2014 |    Novinky

Novinky Vážení čtenáři, v dnešním Glosáři se krátce zmíním o dvou novinkách souvisejících s naším divadlem... První novinkou je zrod Klubu přátel Divadla Ungelt. Děkuji všem, kteří se do něj přihlásili a pomohli tak našemu divadlu. Za 9 večerů, které s hvězdami Ungeltu prožijí, zaplatili členové Klubu 9 tisíc, takže každý člen se stal zároveň sponzorem divadla, věnoval Ungeltu skoro 5 tisíc. Osobně všem poděkuji na oslavě 19. výročí divadla, na kterou byli členové Klubu pozváni. Přátelé, těším se na Vás a ještě jednou Vám upřímně děkuji! Pokud čtou tyto řádky další zájemci o členství v Klubu, mohou se přihlásit do konce listopadu na emailové adrese m.simek@divadloungelt.cz. První premiéra v této sezóně, na kterou je stihneme pozvat, se totiž uskuteční až v lednu 2015.... Druhou novinkou je fakt, že Divadlo Ungelt se stalo patronem a já tváří Svazu tělesně postižených. V Ungeltu se 16. října uskuteční benefiční představení hry Na útěku s Janou Štěpánkovou a Zlatou Adamovskou. Chcete-li představení navštívit a pomoci tak našim postiženým spoluobčanům, překlikněte si na náš Facebook a vyhledejte si tam informace o tomto večeru. S pozdravem Váš Milan Hein
 

9/09/2014 |    Září...

Září... Milí čtenáři Glosáře, zdravím Vás z řeckého ostrova Korfu, v jakémsi ungelťáckém mezičase. Před pár dny jsme dohráli na Letní scéně, za pár dnů na kamenné scéně zahájíme novou sezónu... Na hradčanském Novém Světě jsme tentokrát odehráli 54 představení, 2 jsme museli pro déšť zrušit. Derniéru mělo představení Sklenice vody, druhou sezónu jsme hráli komorní muzikál Touha jménem Einodis (derniéru bude mít příští léto) a premiérově jsme uvedli Kurtizánu a pány Kostku a Němce ve hře Pan Halpern a pan Johnson. Na většinu představení jsme museli v hledišti přidávat desítky přístavků, takže konečná bilance zní: 100% návštěvnost! Letní scénu letos navšívilo přes 12 tisíc diváků. To těší a zavazuje! První premiérou na kamenné scéně bude americká hra Lety peklem. Dramatický příběh z nápravného zařízení pro mladistvé uživatele drog. Nedávný hit Broadwaye u nás s Martinem Pechlátem, Evou Jeníčkovou a Sašou Borodinem v režii filmového režísera Viktora Tauše. Následovat bude anglická rodinná tragikomedie Mezi úterým a pátkem v režii Janusze Klimszi. Stále krásná a inteligentní manželka, její postarší a úspěšný manžel, mladá ambiciózní milenka a zoufalá dcera. Regina Rázlová, Milan Hein, Jitka Čvančarová a Petra Nesvačilová. A třetí premiérou bude hra slavného Tennessee Williamse Království Boží na zemi v režii Pavla Ondrucha s Jitkou Čvančarovou, Martinem Hofmannem a Ondřejem Novákem. Uvedeme jí na Letní scéně v červnu 2015. Tolik alespoň v kostce o tom, co je v Ungeltu za námi a co je před námi. Zachovejte nám přízeň, vážení diváci! A mějte se! Váš Milan Hein
 

31/05/2014 |    Letní pozvánka

Letní pozvánka Vážení čtenáři, po delší pauze usedám, abych pro Vás sepsal pár řádků. Obšírněji se rozepíšu až o prázdninách, to mívám víc času.... Už za pár dní se otevře brána naší Letní scény. Hlediště je připraveno, uklízí se v zákulisí, brzy se začne zkoušet. A máte se nač těšit! Hlavní titul letošního léta, dramatizace dvou milostných románů Francouzsky Colettové Kurtizána, je povedené výpravné představení o nevšední lásce. Vsadím se, že Vás zaujme a dojme. Inscenaci režíroval autor dramatizace Pavel Ondruch. A herecké trio Poullain, Rázlová, Orozovič je opravdu skvostné! Jsou sehraní a krásní! Těší se na Vás ovšem i naše parta z muzikálu o baronce Sidonii Nádherné! Marta Kubišová, Aneta Langerová, Igor Orozovič, Ondra Novák, já a kapely Petra Maláska a Karla Štolby! Touha jménem Einodis vloni "praskala ve švech ", bezpočet přístavků, diváci stáli i na stráni. Zvu hlavně ty, na které se vloni nedostalo. Neváhejte! Naposledy letos v létě uvedeme vtipnou komedii Sklenice vody. Přijďte se inteligentně pobavit a potěšit se Zlatou Adamovskou, Chantal Poullain, Petrem Štěpánkem, Janou Malou a Filipem Tomsou! A pokud jste nestihli herecký koncert Petra Kostky a Františka Němce na kamenné scéně, vypravte se na ně na hradčanský Nový Svět! Jejich pánové Halpern a Johnson stojí za to! Toť vše. Jdu balit. Za pár hodin odlétáme s Martou Kubišovou, její dcerou Kačenkou a mým Martinem za sluncem a mořem do Řecka. Spatříme se tedy na Letní scéně, mějte se! Váš Milan Hein
 

3/03/2014 |    O emocích..

O emocích.. Vážení čtenáři, dnešní řádky pro Vás píši zcela v zajetí svých dojmů z naší nejnovější premiéry... Máme v Ungeltu už čtyři Thalie, ale osobně spatřuji vrchol naší dosavadní cesty za hereckým divadlem právě v představení Goldsteinovy hry Pan Halpern a pan Johnson. Petr Kostka a František Němec jsou neuvěřitelní! Strhávají diváky k nadšeným ovacím! Na jevišti zúročují své celoživotní herecké zkušenosti a těží ze své lidské zralosti! Jsou to velcí kumštýři a bohatí chlápci! Tolik hlubokého člověčenství a umělecké čistoty se hned tak nevidí! Svými výkony slouží hře, ta je nadchla a proto ji hrají, respektují režiséra, s ním se na výkladu hry dohodli a věří mu. A tak, jak představení odehráli na premiéře, tak ho budou hrát na 150.repríze... Vybavuje se mi jiné úspěšné představení pro dva mužské hráče, které v Ungeltu hrajeme - Deštivé dny. A nelze se ubránit srovnání. Richard Krajčo a David Švehlík jsou jistě mimořádně talentovaní herci, leč na rozdíl od starých jevištních kozáků Kostky a Němce se přicházejí ve svém věku na scénu hlavně předvést. Představení je dnes o půl hodiny delší než na premiéře - není tolik důležité, že hru někdo napsal a někdo další ji výtečně zrežíroval, kluci improvizují, přidávají si slova i akce, jsou na jevišti kvůli sobě a svým obdivovatelkám a užívají si to! Nekritizuji, konstatuji. Nebýval jsem jiný. Teprve dnes vím, že opravdu dobrý herec bytostně touží sloužit dobré hře a touží po pevné ruce dobrého režiséra, jinak pro něj divadlo ztrácí smysl. Obecněji řečeno, člověk musí patrně zestárnout, aby pochopil, že není středem světa... Ale dost filosofování! Pár slov k další, teprve připravované premiéře! Bude z úplně jiného soudku! Zkoušíme pro Vás francouzský milostný příběh Kurtizána z počátku 20.století v hávu okouzlující a smyslné dekadentní epochy krásy, Belle Epoque. Titulní roli někdejší kurtizány si zahraje Chantal Poullain, v roli jejího milence se představí Igor Orozovič a v roli jeho matky se budou alternovat Jaroslava Obermaierová a Regina Rázlová. Režisérem a zároveň autorem hry je Pavel Ondruch, který se jako režisér u nás uvedl v představení muzikálu Touha jménem Einodis, který slaví velké úspěchy na naší Letní scéně. Také výpravné představení Kurtizána se stejně jako zmíněný muzikál, doufám, na Letní scéně na léta zabydlí! Držte palce, ať se tak stane! A více už psát nebudu. Vaše divadlo UNGELT má hrací plány hotové do konce srpna a všechny vstupenky jsou v prodeji, na tahu jste tedy Vy, vážení diváci! Na kamenné scéně hrajeme do 12. června, na Letní scéně na hradčanském Novém Světě od 19. června do 31. srpna! Takže na viděnou!!! A neváhejte!!! Váš Milan Hein
 

20/11/2013 |    Na sklonku podzimu

Na sklonku podzimu Vážení čtenáři, jsme v polovině listopadu a Ungelt má za sebou v této sezóně už dvě premiéry! Kabaret Černá myš měl u premiérového publika vřelý ohlas. Radek Holub je nejen skvělý komik, ale zároveň velice citlivý hráč. Lyrik! Okouzlil mě! A bavili mě i Jana Malá, Dáša Zázvůrková a Vašek Liška. Bohužel naši diváci jsou navyklí přicházet do Ungeltu na komorní psychologické příběhy a s žánrem kabaretu si u nás nevědí rady. Škoda! Kabaret Černá myš v Ungeltu za vidění stojí! Hra V lese černém,hlubokém je naopak typickým ungelťáckým spektáklem. A Zlata Adamovská a Petr Štěpánek Vás v něm strhnou! A udrží v napětí! Nenechte si ujít! Legendární režisér Smoček začal s Františkem Němcem a s Petrem Kostkou zkoušet anglickou hru Lionela Goldsteina Pan Halpern a pan Johnson. Byl jsem na zkoušce. Nevídané! Rodí se skvost! Holt, když někdo umí... To mladý režisér Pavel Ondruch momentálně hlavně píše. Dopisuje dramatizaci na motivy francouzského milostného románu Sidonie-Gabrielly Colettové, kterou uvedeme v jeho režii pod názvem Kurtizána s Chantal Poullain, Igorem Orozovičem a s Jarkou Obermaierovou v alternaci s Reginou Rázlovou na konci sezóny v kamenném Ungeltu a pak jako hlavní titul na Letní scéně 2014. A na závěr omluva, vážení diváci. Je Vás bezpočet, kteří se k nám nemůžete probojovat na představení Deštivé dny. V prosinci odehrajeme dvě přeložená představení z léta a další představení uvedeme až v březnu. Věřte, je mi to moc líto, ale není to naše vina. Richard Krajčo, byť po odchodu z Národního divadla hraje jen v Ungeltu, do té míry upřednostňuje svou pěvěckou a muzikantskou kariéru, že nám více termínů nedá. Vím, těch je žalostně málo! Budiž Vám útěchou, že kluci mi slíbili, že Deštivé dny budou hrát, dokud o ně budou mít diváci zájem. A já pro ně chystám další představení až na sezónu 2017/18, do té doby budou Deštivky na repertoáru! Tím končím! Váš Milan Hein
 

8/09/2013 |    Po létě..

Po létě.. Vážení čtenáři, před pár dny jsme dohráli na Letní scéně. Jen dvě představení se rušila, jedno pro onemocnění Richarda Krajča, druhé kvůli počasí. Tenkrát lilo, padaly kroupy, větve, nejezdily tramvaje, hrát se nedalo. Přesto mohu zkonstatovat, že počasí nám letos přálo ! Drtivou většinu představení jsme odehráli za vlahých letních večerů! Hurá! Obrovský úspěch měl především stěžejní titul tohoto léta, původní komorní muzikál mé sestry Marty Skarlandtové a Karla Štolby Touha jménem Einodis. Dvakrát hurá! Všechna jeho představení byla vyprodaná, lidé seděli na přístavcích, stáli na stráních, divácký ohlas byl nevídaný, ovace nebraly konce! Publikum uchvátily hlavně Marta Kubišová a Aneta Langerová, v rolích zralé a mladé baronky Sidonie Nádherné, role jim byly psány na tělo. Holkám to nejen zpívalo, ale vzácně souzněly i svými naturely. Holt, jsem se trefil, když jsem je obsazoval. Ale diváci oceňovali rovněž hudbu, písňové texty, režii, scénu, kostýmy, filmové dotáčky. My, tři herečtí představitelé mužských rolí, jsme stáli ve stínu Marty a Anety, což nám nevadilo, protože s tím jsme do toho šli. Podstatné bylo, že nám všem, interpretům a muzikantům, bylo pospolu dobře a táhli jsme za jeden provaz. A ta soudržnost a člověčí pospolitost byla z jeviště cítit a strhla diváky! Já osobně jsem to ale přesto od některých pisatelů na specializovaném muzikálovém serveru schytal. Dost mě to zasáhlo, i když samozřejmě vím, že nejsem školený zpěvák ani tanečník. Ale pak mi došlo, že ti pisatelé, mladí muzikáloví fanoušci, si nejspíš víc než se mnou nevěděli rady s Karl Krausem, kterého jsem hrál. Postava starého břitkého intelektuála a glosátora se běžně v muzikálech nevyskytuje. A Kraus je navíc zcela nezařaditelná osobnost. Novinář, dramatik, básník, ale také podnikatel, ba i herec a zpěvák. Důkazem toho jsou i nahrávky, které se s ním dochovaly, o krasozpěv, věru nešlo. Dva znalci Krausova díla mi napsali, že se mu hlasem a projevem podobám. Hurá? Ale, abych to uzavřel. Radost z představení jsem si vzít nedal a jeho úspěch si náležitě vychutnával. A dokonce dvojmo! Jako principál, i jako Kraus! První premiérou v začínající sezóně 2013/14 na naší kamenné scéně bude už 29. září autorský kabaret Tomáše Vondrovice Černá myš. Vondrovic je i režisérem představení. Kabaret obohatí repertoárovou tvář Ungeltu o zcela nový žánr. A ne pokleslý! Jeho scénář je chytrý a vtipný, Radek Holub je skvělý komediant a mladé dámy Jana Malá a Dáša Zázvůrková umějí skvěle zpívat a tančit! V listopadu se v nové premiéře představí Zlata Adamovská a Petr Štěpánek. Vybral jsem pro ně hru respektovajného současného amerického dramatika LaButeho V lese černém, hlubokém. Jedná se o komorní psychologický thriller, který nás zavede do temných zákoutí duší dvou sourozenců. Z neustálých konfrontací se skládá obraz jejich dětství i silného pouta, které mezi nimi přes všechny různice přetrvává. Režisérem představení, které uvedeme v české premiéře, bude Viktor Polesný. Vy, kteří k nám chodíte už léta, si určitě vzpomenete na hru Trůn milosrdenství s Vilmou Cibulkovou a s Mirkem Etzlerem. Napsal ji stejný autor a režisérem představení byl i tehdy Viktor Polesný. Po novém roce pro Vás začne trio prvotřídních českých divadelních bardů - režisér Smoček a herci Kostka a Němec - zkoušet výjimečnou anglickou tragikomedii Pan Halpern a pan Johnson. Napsal ji Lionel Goldstein a uvedeme ji taktéž v české premiéře. Bez zajímavosti není, že právě v této hře si zahrál svou poslední roli v životě slavný Sir Laurence Olivier. V našem představení ji bude hrát František Němec. Milí čtenáři, a to je pro tuto chvíli vše. Vlastně ne. Ještě bych Vás rád pozval na živé nahrávky Českého rozhlasu v našem divadle. To je naše další specifikum! A mě moc těší, že mám co by hostitel a moderátor hodinového rozhlasového pořadu, vysílaného na stanici ČR 2 po celé republice, šanci zpovídat hvězdy a známé návštěvníky našeho divadla. Do konce roku se natočí a odvysílají čtyři hodinky! Toť vše. Upřímně zdravím! Váš Milan Hein
 

24/03/2013

Vážení čtenáři, Růžové brýle se Haně Maciuchové, Zuzaně Bydžovské a Sabině Rojkové v režii Lucie Bělohradské vzácně povedly (Po Deštivých dnech a Poslední romanci třetí skvostné představení v této sezóně!) a zdání, že naše divadlo by mohlo zažít ve své sedmnácté sezóně svůj vrchol, se proměnilo ve skutečnost. Ano, sezóna 2012/13 je jednoznačně nejúspěšnější sezónou v dosavadní historii Divadla Ungelt! Včerejší triumf Richarda Krajča, kterému byla v Národním divadle udělena Cena Thálie za výkon v Deštivých dnech, to ztvrdil! Richarde, blahopřeji! Laťka je nastavena vysoko, ale já přesto věřím, že ji kvůli premiéře, která se uskuteční 19. června na naší Letní scéně a sezónu završí, nebudeme muset snižovat, že ji udržíme! Na mysli mám, jak víte, premiéru původního komorního českého muzikálu Touha jménem Einodis, který napsali má sestra Marta Skarlandtová a Karel Štolba. A musím zase použít slůvko nej, Touha jménem Einodis bude totiž nejdražší inscenací v dosavadní historii Ungeltu. Na scéně nás bude sice pět, ale s námi vždy živá kapela, součástí představení budou filmové dotáčky a jen ozvučení nás příjde na půl milionu... Nicméně doufám, že výjimečnost tohoto počinu nebude spočívat v jeho finanční náročnosti, ale v poutavém příběhu o pozoruhodné osobnosti baronky Sidonii Nádherné, v krásné hudbě, krásných textech a v pěvecké bravuře a charismatu Marty Kubišové coby zralé a Anety Langerové coby mladé baronky. A my tři pánové – Ondra Novák, Igor Orozovič a já – jim to nesmíme pokazit! Mně osobně, herci, řediteli a producentovi, který musí sehnat peníze, dá příprava muzikálu tak zabrat, že k příštímu Glosáři se dostanu určitě až po premiéře. Jistě chápete, přátelé... Na kamenné scéně jsme do konce sezóny skoro vyprodaní, končíme 12. června, vrhněte se tedy na naši Letní scénu, předprodej už začal! A ještě zařiďte, ať je tu jaro a přestaneme se konečně klepat zimou a můžeme se začít těšit na letní večery! Zdravím Vás, Váš Milan Hein
 

11/02/2013

Vážení čtenáři, předešlý Glosář jsem pro Vás psal krátce po premiéře Deštivých dní. Dnes mají Deštivé dny za sebou 15 repríz a všechny jejich další reprízy jsou až do konce dubna beznadějně vyprodány. A ne jinak tomu bude v květnu a pak v červnu a v září, kdy je budeme hrát na Letní scéně. Richard Krajčo a David Švehlík jsou v této hře bravurní! Skoro je mi líto, že na Thalii byl nominován jen Richard, protože David je mu v Deštivých dnech rovnocenným partnerem! Hned po Novém Roce jsme měli v Ungeltu premiéru, ve které se představilo pro změnu trio nejvyzrálejších herců - Alena Vránová, Petr Kostka a Carmen Mayerová - a zrodil se další hit našeho divadla! Poslední romance, to je nový "Ledňáček"! Herecké pošušňáníčko! A zase - do konce dubna, beznadějně vyprodáno! Vbrzku zveřejníme hrací plán na květen, nenechte si ujít! 1.března bude mít premiéru hra Růžové brýle a myslím, že to bude opět událost. Hana Maciuchová a Zuzana Bydžovská jsou už na zkouškách skvělé! Zdá se, že naše divadlo zažívá po 16 letech existence svůj vrchol, a že právě tato sezóna 2012/13 je v jeho dosavadní historii nejúspěšnější! A tak se s Vámi, rozradostněn těmito skutečnostmi, loučím a těším na viděnou u nás v divadle! Váš Milan Hein
 

12/11/2012 |    Podzimní..

Podzimní.. Vážení čtenáři, s provinilým pocitem usedám k počítači, abych pro Vás sepsal Glosář. Ten minulý jsem psal 1.července! Bylo vedro. Teď je listopad, čekáme mrazy.... Letošní Letní scéna dopadla nad všechna očekávání. Téměř všechna představení byla vyprodaná a titul, nastudovaný speciálně pro Letní scénu - Sklenici vody, budeme pro velký úspěch hrát na Letní scéně i v roce 2013 ! A neuvěřitelná sedmdesátnice Marta Kubišová na Letní scéně přímo triumfovala! Na svých narozeninových koncertech všechny okouzlila. Večer s hosty Karlem Gottem a s Anetou Langerovou natočila Česká televize a odvysílá jej 1.prosince. A za sebou máme už i první premiéru této sezóny na kamenné scéně. Byla jí americká hra Deštivé dny s Richardem Krajčem a s Davidem Švehlíkem v režii Janusze Klimszy. Počin! Na jevišti jen dvě židle, dva policajti a dva kvéry. A jaké je to divadlo! Kluci famózní, v životních rolích! A zkoušíme další hru! Poslední romanci - hru o lásce, na kterou není nikdy pozdě. Úsměvný i bolavý příběh tří starších lidí, který přivede na jeviště Ungeltu pro změnu zralou hereckou gardu Alenu Vránovou, Petra Kostku a Carmen Mayerovou. Premiéru mají 8.ledna. A v Ungeltu se začalo korepetovat! Na Letní scéně bude mít totiž v červnu příštího roku premiéru původní komorní muzikal pro Martu Kubišovou a Anetu Langerovou o baronce Sidonii Nádherné, nazvaný Touha jménem Einodis. Libreto a texty písní: má sestra Marta Skarlandtová, hudba: Karel Štolba. V představení se objeví také tři muži. Aneta si k sobě vybrala dva mladé herce Ondřeje Nováka a Igora Orozoviče, Kubišová mě! Zkrátka, v Ungeltu to žije! Na únavu a na podzimní splíny nemám kdy. Divácká lačnost a dychtivost je pro mě nejlepší drogou. Lačněte a dychtěte dál, milovaní diváci ! Váš Milan Hein
 

1/07/2012 |    Pozvání na hradčanský Nový Svět !

Pozvání na hradčanský Nový Svět ! Vážení čtenáři, je 1.červenec,máme před sebou dva prázdninové měsíce a v srdcích touhu prožít je co nejpříjemněji. Kéž by k tomu přispěla i naše Letní scéna ! Upřímně Vás k nám zvu ! Naším hlavním titulem je francouzská hříčka Sklenice vody se Zlatou Adamovskou, Chantal Poullain (v roli královny mluví i francouzsky), Petrem Štěpánkem, Janou Malou a Filipem Tomsou, k vidění bude exkluzívně pouze v tomto létě 2012 a pouze na Letní scéně ! Představení jsme po premiéře 24.června už šestkrát hráli a diváci i herci se náramně bavili. Na rozdíl od složitějších psychologických her, kterým holdujeme na naší kamenné scéně, je Sklenice vody cíleně oddechovým spektáklem, diváci se hlavně smějí a obdivují nádherné kostýmy výtvarnice Aleny Schäferové. Je to výjimečná podívaná ! A herci si to užívají, není divu, šanci zahrát si v dobových kostýmech mají zřídkakdy... Ale zavítejte na naši Letní scénu rovněž na dvě další činohry. Pozvání adresuji především těm, kteří je na kamenné scéně shlédnout nestihli. Představení Vzpomínky zůstanou se Zlatou Adamovskou, Petrem Štěpánkem, Janou Strykovou a Pavlem Kikinčukem a Šest tanečních hodin v šesti týdnech s Chantal Poullain a Pavlem Křížem jsou jímavá, budete se smát i dojímat a pod širým nebem, obvzlášť vydaří-li se počasí (držím palce !), dostanou ještě novou dimenzi. Přijďte ! Nu a máte-li rádi Martu Kubišovou, vypravte se k nám na Letní scénu také poslední týden v srpnu ! Uvádíme její recitál, po každé okořeněný vystoupením jedinečného hosta. Vyprodány jsou recitály naší Marty s Gottem, s Neckářem a se Špinarovou, ale na Petru Janů, Anetu Langerovou a Petra Jandu zbývá v prodeji ještě pár posledních vstupenek. Neváhejte ! Nevím, jak Vám je při čtení těchto řádek, příznávám, že já jsem se při jejich psaní vydatně zapotil. Leje ze mě. V Praze je teď vedro k zalknutí ! Jsem rád, že jsem to dokončil. Mějte se! Váš Milan Hein
 

20/05/2012 |    Vášně a intriky na královském dvoře

Vášně a intriky na královském dvoře Milí čtenáři, je krásné víkendové odpoledne a já z okna svého bytu na hradčanském Novém Světě blaženě pozoruji spokojené lidičky, kteří si k nám vyrazili na špacír a zastavují se u naší Letní scény... V pondělí 28. května se na Nový Svět přesune z kamenné scény i herecký tým s režisérem Petrem Novotným a od této chvíle se už každý den, až do 2. září, hned po probuzení budu dívat na oblohu a modlit se, aby nám nepršelo. Docela slušný nervák, věřte mi... Sklenice vody - představení, které bude mít 24. června na Letní scéně premiéru, je již naaranžováno a vypadá slibně. Herci vědí, odkud kam jdou, co říkají, většinou bez napovědy a při práci se náramně baví. Na jevišti se rodí humorné situace, při nichž se v hledišti budete bavit Vy! Trio zkušených hráčů Adamovská, Štěpánek, Poullain na sebe slyší a vzájemně se provokuje, daří se i mladým Janě Malé a Filipu Tomsovi. Režisér dává všem prostor k vlastní tvorbě a zároveň jim vládne pevnou rukou. Tak to má dle mého být... A ještě něco mohu prozradit. Těšit se můžeme i na podívanou. Kostýmní návrhy Alenky Schäferové jsou skvostné! Takže. Vydaří-li se s představením i počasí, nemůžete prohloupit. V malebném romantickém staropražském zákoutí prožijete krásný letní večer! Zvu Vás! A zdravím. Milan Hein
 

22/04/2012 |    Glosář s letním nádechem

Glosář s letním nádechem Vážení čtenáři, v kamenném Ungeltu se sice stále hraje a bude se v něm hrát až do 15.června, ale zkoušky, které v něm právě začaly, se ho už netýkají. Zkouší se na Letní scénu. Zkoušíme hru Sklenice vody - napsal ji francouzský klasik Scribe - a premiéru na Letní scéně bude mít 24.června. Titul režíruje prvotřídní činoherní a muzikálový režisér Petr Novotný a uvidíte v něm Zlatu Adamovskou, Petra Štěpánka, Chantal Poullain, Janu Malou a Filipa Tomsu. Věřím, že se pro Vás zrodí sytý divadelní spektákl, při kterém se budete znamenitě bavit. Historická hra je nově upravená, je moderní, má spád, vděčné komediální situace a slibuje i nevšední podívanou. Herečky i herce v krásných kostýmech, které pro ně navrhla výtvarnice Alenka Schäferová.... Koncem srpna se uskuteční na Letní scéně několik večerů s Martou Kubišovou, která na ní oslaví své 70.narozeniny. Jedním z gratulantů bude Karel Gott, na večer s ním už ale vstupenky neexistují, je beznadějně vyprodáno a tak mě napadá připomenout, že byste s nákupen vstupenek na Letní scénu neměli dlouho váhat. Slunce zatím letně nepraží, léto se zdá vzdálené, ale vstupenky valem ubývají... 17.dubna jsme v klubu našeho divadla za přítomnosti publika natočili hodinový pořad pro Český rozhlas "Kdo židli má,bydlí". Dvojka ČR jej odvysílá 1.května v 16.05 hodin. Účinkují v něm hvězdy Ungeltu Marta Kubišová, Dana Syslová a František Němec, na piano hraje Karel Štolba. Já pořad uvádím a moc mě potěšilo, že Český rozhlas mě hned po skončení natáčení vyzval, abych pro něj připravil a se svými hosty a s publikem natočil dva další pořady v Ungeltu. Stane se tak v září a v prosinci a Vy můžete být přitom, zvu Vás, přijďte se podívat! Toť pro dnešek vše, upřímně Vás zdravím. Váš Milan Hein
 

10/03/2012 |    O hereckých koncertech

O hereckých koncertech Vážení čtenáři, za pár týdnů, které uplynuly od chvíle, kdy jsem pro Vás sepsal poslední Glosář, se v našem divadle hodně událo... Rozloučili jsme se s představením Láska a porozumění, které zdobilo náš repertoár osm let a přivedlo k nám do hlediště spoustu mladých diváků či spíše divaček. Na ty jsem myslel, když jsem četl „Deštivé dny“, americký trhák pro dva sexy chlápky a hned mi bylo jasné, že v Ungeltu je musejí hrát Richard Krajčo a David Švehlík a režírovat je musí Janusz Klimsza, specialista na drsné příběhy. U nás režíroval hru Láskou posedlí a je to prvotřídní divadelní režisér. Hru uvedeme na podzim, bude to naše první premiéra v sezóne 2012/2013, těšte se! Za námi je premiéra Darrellova psychologického příběhu Na vaše riziko! a za pár dní u nás spatří světlo světa Mottonův Největší démant světa. Představení Na vaše riziko! s Poullain a Schmitzerem v jejich další hře v Ungeltu, bylo vstřícně přijato kritikou i diváky a mně spadl kámen ze srdce. Vím, že Chantalka ani Jirka nejsou herci, zrozeni pro konverzační hru. Nemají lehkost v mluvním projevu, nemají ani brilantní dikci. Ale já tu hru za konverzačku nepovažuji. A ti dva pro mě mají to, co mnoha jiným na jevišti chybí. Jsou autentičtí. Vlastně nehrají. Jako diváci jsme zasaženi trápením Chantal a Jiřího a současně Jeanette a Patrika. Poullain a Schmitzer propůjčují své osobnosti postavám. Věříme jim. A tvoří neuvěřitelný pár! Krásná šarmantní Francouzska a podmanivý český bručoun. Máte-li je rádi, přijďte se na ně bez rizika podívat. Budete nadšeni! Největší démant světa slibuje herecký koncert úplně jiného druhu. Démant na rozdíl od Rizika konverzační hrou je. Hluboce filozofickou. A hrají v ní opravdoví machři konverzačního hereckého řemesla. Jazykovou kulturu a bravuru Dany Syslové a Františka Němce obdivujeme nejen na jevišti, ale i v dabingu a v rozhlase. Pod vedením moudrého a erudovaného znalce člověka Ladislava Smočka nám oba herci tentokráte dovolí hluboký ponor do svých duší. Jejich odvaha, otevřenost a vzájemná souhra je unikátní. A nevídaná je i jejich pracovitost. V televizi a stále častěji bohužel i na divadle se po herci žádá jediné – měj známý ksicht ať přivábíš diváky, nezdržuj, všechno řekni a zase jdi! Se Smočkem se takto pracovat nedá. Smoček je badatel života. Vyžaduje od herců totální nasazení a stoprocentní soustředění, nic jim neusnadní, odhalí každou jejich manýru, nesnese sebemenší faleš. Práce s ním je pro herce dřina. Ale jak očišťující a povznášející! A jen taková práce má dle mého smysl. A o takové divadlo mi v Ungeltu jde... Přijďte se k nám, vážení diváci, na Největší démant světa podívat. Dopřejte si zastavení. Popřemýšlejte o obsahu a smyslu i svých životů. A nebojte se, není to žádné školení. Budete se dojímat i smát, tak jak tomu na dobrém divadle má být. Mám pocit, že Největší démant světa se stane démantem v našem repertoáru. Mějte se! Milan Hein
 

4/01/2012 |    V novém roce..

V novém roce.. Milí čtenáři, zdravím Vás na prahu roku 2012 s přáním, abyste na naše divadlo nezanevřeli a zachovali nám svou přízeň. Vím, že divácká přízeň je křehká a nedá se naprogramovat. Neexistuje recept, jak jí docílit. Budu i nadále poslouchat své dva instinkty - instinkt někdejšího herce, který mi hlásí, co je dobrá role a instinkt diváka, který mně říká: "Heine, na to by sis chtěl zajít.." Divadlo Ungelt existuje 16 let a myslím, že právě zažívá svůj vrchol. Za něj vděčíme i vnějším okolnostem. Doba je stále povrchnější a klipovější. Přicházejí k nám diváci, kteří takovému trendu nechtějí podlehnout a my jim nabízíme zastavení. Mohou u nás spatřit komorní hry, které mají příběh, postavy s bohatým vnitřním životem, mohou s nimi prožít jejich vztahy a situace, které ze svých životů znají. A navíc jsme herecké divadlo, nabízející bezprostřední, téměř intimní kontakt herců s diváky. A hrají tu herecké a lidské osobnosti! Ale abych to nezakřikl, že ? A sebechvála smrdí! Raději Vás pozvu na naši nejbližší premiéru. Poullain a Schmitzer ve hře P.N.Darrella Na vaše riziko! za vidění stojí. Jakoby jim ty role autor ušil na míru! Tak na viděnou v UNGELTU ! A za Vaši přízeň Vám upřímně děkuji. Váš Milan Hein
 

11/12/2011 |    Něco začíná a něco končí...

Něco začíná a něco končí... Vážení, napětí spjaté se zkouškami a následně i s premiérou nové hry je opět za námi a s výsledkem jsem výjimečně spokojený. Vzpomínky zůstanou je skvělé představení! Nasazoval jsem je na repertoár našeho divadla jako titul pro nejširší divácké vrstvy v Praze i na zájezdech a obsadil jej nejideálnějšími herci. A posádka Z.Adamovská, P.Štěpánek, L.Štěpánková, J.Stryková a V. Udatný opravdu ideální je! Pod taktovkou zkušeného režiséra Viktora Polesného to nemohlo selhat. Divácký ohlas je vskutku nevídaný. Diváci se smějí, pláčou, mnozí si vybavují zážitky z vlastních životů. Tak by tomu dle mého na divadle mělo být. Divák by neměl pasívně přihlížet něčemu, co pro něj zruční profesionálové secvičili, ale měl by se smát, plakat, měl by být zasažen člověčinou, která na něj z jeviště dýchne a vtáhne ho do příběhu. Měl by vlastně zapomenout na to, že sedí v divadle! To je mé přání, proto jsem UNGELT otevíral... V plném proudu jsou už zkoušky na další premiéru. Chantal Poullain a Jiří Schmitzer jsou nezaměnitelnými osobnostmi. Na jevišti jsou vždy postavou, kterou hrají a zároveň zůstávají sami sebou. Je to vzrušující pozorovat je při zkoušení. Nemají žádné návyky, stereotypy jak co zahrát, herecké rutinérství je jim cizí. Nevypomáhají si osvědčenými gesty, prověřenými intonacemi, neopakují se. Práce jim jde pomalu. Postavy hledají s režisérem Zdeňkem Duškem v sobě a to není nikdy snadné a bez poctivosti to nejde. Premiéra hry Na vaše riziko! bude v únoru. Něco začíná a něco končí. Jako v životě. 1.února se rozloučíme s veleúspěšným představením Láska a porozumění, ve kterém excelují David Švehlík, Richard Krajčo, Martina Delišová a Linda Rybová. Představení vyhledávali hlavně mladší diváci.. Je mi to líto, ale končí autorská práva pro tuto hru a navíc David a Richard budou mít v Ungeltu už brzy svou novou premiéru a tolik volných termínů nemají, aby u nás mohli hrát souběžně ve dvou představeních. Režisérce Haně Burešové a všem hercům za krásnou a dlouholetou spolupráci děkuji! A s vámi se pro tuto chvíli loučím, ctění a pozorní čtenáři. Váš Milan Hein
 

17/10/2011 |    Začátek nadmíru úspěšný!

Začátek nadmíru úspěšný! Vážení čtenáři, sezóna 2011/12 je v našem divadle už v plném proudu a hned na jejím začátku se Martin Dejdar postaral o velkou divadelní senzaci. Ve středu 12.října se poprvé představil jako Kurt v tragické frašce Friedricha Dürrenmatta Play Strindberg a v náročné dramatické roli zazářil! Pro mnohé diváky především komik a bavič v UNGELTU přesvědčil o mnohostrannosti svého hereckého nadání. Jeho herecký projev má psychologickou hloubku, tajemství a v sousedství stylizovaných a sytých hereckých kreací Lábuse a Poullain působí civilně, introvertně a subtilně. Takový byl záměr režisérky Hanky Burešové a Martin jej beze zbytku naplnil. Musíte vidět! V plném proudu jsou rovněž zkoušky na českou premiéru hry Vzpomínky zůstanou. Jímavý milostný příběh i strhující rodinné drama napsal Bernard Slade, režíruje Viktor Polesný. Poprvé si v této hře v našem divadle zahraje Petr Štěpánek, jeho partnery na jevišti budou Zlata Adamovská, Lucie Štěpánková a Vilém Udatný. Další naše premiéra se v tuto chvíli rodí na pracovním stole Chantal Poullain. Chantalka si totiž, ještě dříve než začne zkoušet, každou roli sama překládá do francouzštiny, aby jí neunikl žádný význam. Na zkoušky se připravuje s oběma texty a na první čtené zkoušce umí celý český text už zpaměti! Oficiálně začínají zkoušky 21. listopadu a česká premiéra anglického psychologického dramatu P.N.Darella Na vaše riziko! je naplánovaná na začátek února. To je zatím vše, až bude něco nového, ozvu se. Mějte se! Milan Hein
 

11/09/2011 |    Přes práh nové sezóny...

Přes práh nové sezóny... Vážení čtenáři, zdravím Vás! Za pár dní se opět zaplní hlediště kamenné scény našeho divadla na staré Praze a začne nová divadelní sezóna. Ať se vydaří, držme si palce! Jsem rád, že její podoba je konečně definitivní.. 12.října se návštěvníkům Divadla Ungelt poprvé představí Martin Dejdar. V Dürrenmattově hře Play Strindberg nahradí ve vypjatém dramatickém partu Miroslava Etzlera. V listopadu bude mít u nás českou premiéru titul Vzpomínky zůstanou. Američan Bernard Slade napsal neobvyklý příběh o lásce a rodinných poutech a v režii Viktora Polesného si v něm zahrají Zlata Adamovská, Petr Štěpánek, Lucie Štěpánková a Vilém Udatný. V únoru uvedeme další českou premiéru. Angličan Peter N.Darrell je autorem psychologického dramatu Na vaše riziko! Jeho režie se ujme Zdeněk Dušek, hrát budou Chantal Poullain a Jiří Schmitzer. Třetí českou premiérou bude na jaře roku 2012 duchaplná hra o nenaplněné celoživotní lásce paní Thomasové a pana Smithe Největší démant světa.Napsal ji Gregory Motton a v režii Ladislava Smočka si v ní zahrají Dana Syslová a František Němec. Nu a na konci června 2012 uvedeme novou premiéru přímo na Letní scéně našeho divadla na hradčanském Novém Světě. Bude jí nejslavnější hra francouzského dramatika a knížete vaudevillu Sklenice vody. Eugen Scribe ji napsal téměř před dvěma sty lety a je velmi současná! Hlavní role Královny Anny a Vévodkyně z Marlborough si zahrají Chantal Poullain a Zlata Adamovská, roli Vikomta z Bolingbroku Petr Štěpánek. Kromě tohoto hvězdného tria se v představení objeví také dva mladí herci - Jana Malá a Filip Tomsa. Režírovat bude Petr Novotný. Tak a víte vše pořebné! Těším se s Vámi na viděnou v našem divadle! Váš Milan Hein
 

31/07/2011 |    Nedělní glosář

Nedělní glosář Milí čtenáři, s proviněním usedám k počítači, abych pro Vás sepsal nový Glosář. Ten poslední jsem napsal před třemi měsíci. Ještě, že se mám nač vymlouvat. Ano, připravovala se Letní scéna, pak se na ní začalo hrát a od té doby denně zírám na oblohu a modlím se, aby nám nepršelo... Dnes je neděle, prší vydatně, ale naštěstí nehrajeme a já mám dokonce čas podělit se s Vámi o myšlenky, které mně jdou hlavou... V poslední době jsem se opakovaně dočetl, že principálové na svých scénách hrají stěžejní role a logicky začínají i režírovat, aby naplnili co nejlépe představu, kterou o svých divadlech mají. Byť jsem původní profesí také herec, ctižádost principála ve mně umrtvila ctižádost hereckou. Co by principál jsem toužil po tom, aby v Ungeltu hráli ti nejlepší z nejlepších a když se tak začalo dít, radoval jsem se z jejich úspěchů a sám přestal hrát. A režírovat mě ani nenapadlo. Považuji režii za nejdůležitější a nejnáročnější divadelní disciplínu. Režisér toho musí o hře a o divadle vědět nejvíc. Musí být vzdělaný, mít schopnost vést herce, být psycholog. Na to nemám. Často čtu také o tom, že je třeba myslet na budoucnost a uvádět co nejvíce her o mladých a lákat na ně mladé publikum. Zase to vidím jinak... Když mi bylo dvacet, chodil jsem nejčastěji na představení, ve kterých hráli bardi. Tehdy to byli Höger, Smolík, Záhorský, Pešek, Marvan, Hrušínský, Šejbalová, Vášová, Fabiánová, Medřická... A na stejné diváctvo sázím i dnes a těší mě, že na představeních, ve kterých u nás excelují dnešní bardi – Kostka, Němec, Postránecký, A. Vránová, J. Štěpánková – vidím v hledišti Ungeltu střední a mladší generaci. Z napsaného ovšem nevyplývá, že u nás nejsou a nebudou k vidění hry o mladých. Jsou a budou. Ale nebudou převažovat. Pokud tady budu a se mnou Divadlo Ungelt, bude se k nám chodit v prvé řadě na herecké koncerty umělecky a lidsky nejvyzrálejších kumštýřů, kteří v jiných divadlech už bohužel větší příležitosti nedostávají. V Ungeltu je pro ně budu hledat! To jsem se ale rozepsal, viďte? Tak aspoň na závěr jedna konkrétní informace o sezóně 11/12 v našem divadle. Titul pro Poullain a Schmitzera sice stále ještě nemám, ale už vím, že režírovat jej bude Zdeněk Dušek. To je pro dnešek vše. Zdravím Vás! Milan Hein
 

1/05/2011 |    Pár novinek z Ungeltu...

Pár novinek z Ungeltu... Milí čtenáři, po delší odmlce se opět hlásím, abych Vám svěřil co nového v našem divadle... Konečně byla vyřízena autorská práva a herci podepsali smlouvy na naši nejbližší premiéru. Uskuteční se v polovině listopadu tohoto roku. Hru Vzpomínky zůstanou napsal Bernard Slade a režírovat ji bude Viktor Polesný. Je to hra o lásce i o rodinných poutech. Jímavý milostný příběh i strhující rodinné drama. Jako matka a dcera se představí Zlata Adamovská a Lucie Štěpánková, jedinou mužskou roli příběhu si zahraje Petr Štěpánek. Druhou premiérou divadelní sezóny 2011/12 bude nová hra s Chantal Poullain a s Jiřím Schmitzerem, dvojicí, která spolu v Divadle Ungelt odehrála už přes 300 repríz Albeeho Hry o manželství. Premiéra nového titulu s Poullain a Schmitzerem se uskuteční v lednu 2012. Titul bude znám do konce června a jakmile ho budu znát, hned Vám ho sdělím. Následovat bude duchaplná anglická hra o nenaplněné celoživotní lásce paní Thomasové a pana Smithe Největší démant světa. Napsal ji Gregory Motton a českou premiéru s Františkem Němcem a s Danou Syslovou bude u nás mít v dubnu 2012. Eugen Scribe je autorem Sklenice vody. Tato nejslavnější hra francouzského dramatika a knížete vaudevillu, který žil v prvé polovině 19.století, bude mít svou premiéru na Letní scéně našeho divadla a hrát se bude v průběhu divadelní sezóny jen na zájezdech, na kamenné svéně se s ní nepočítá. Pětice herců bude vystupovat v historických kostýmech a také scéna bude výpravnější, než je v komorním Ungeltu zvykem. Kromě podívané, kterou představení odehrávající se na anglickém královském dvoře nabídne, ocení diváci vtipné dialogy a poutavý příběh o lásce, intrikách a touze po moci, který byť je téměř dvě stě let starý, je velmi současný. Hlavní role Královny Anny a Vévodkyně z Marlborough si zahrají Chantal Poullain a Zlata Adamovská, roli Vikomta z Bolingbroku Petr Štěpánek. Premiéra je naplánována na červen 2012. Poslední premiérou příštího kalendářního roku bude hra Deštivé dny, jejímž autorem je Keith Huff. Toto americké drama je hrou o přátelství a zároveň kriminálním příběhem. Denny a Joey jsou přáteli od dětství, které oba strávili na chicagském předměstí. Dnes jsou parťáky u chicagské policie. V americké a zároveň světové premiéře hry hrály mladé policisty světové filmové hvězdy Daniel Craig a Hugh Jackman. V české premiéře se v Divadle Ungelt v těchto rolích představí Richard Krajčo a David Švehlík. Premiéra bude v říjnu 2012. Ale to už je pohled do vzdálenější budoucnosti, vraťme se do současnosti! V našem divadle žijeme hlavně přípravami na Letní scénu, hrát se na ní začne už za 6 týdnů! A tak neváhejte, předprodej už začal! Moc Vás zdravím! Milan Hein
 

6/03/2011

Vážení, věřte mi, že současná nebývalá publicita divadla související s víceméně soukromými aférami Oldřicha Kaisera, Vilmy Cibulkové a Miroslava Etzlera, je mi nepříjemná. Proto jsem divadlo před 15 lety nezakládal. Ungelt o publicitu takového charakteru nestojí a nepotřebuje ji! Naše divadlo je dnes prestižní umělecká scéna. Proto u nás - i za minimální honoráře - hrají a chtějí hrát ti nejlepší z nejlepších. Jsme programově herecké divadlo. V žádném jiném divadle nenechají herce mluvit do toho v čem a s kým bude hrát, natož kdo ho bude režírovat. V Ungeltu se o tom s kmenovými hvězdami divadla radím, spolurozhodují se mnou. V takové pozici byli Vilma, Oldřich i Mirek. Jejich soukromí nehrálo v mém rozhodnutí ukončit s nimi spolupráci žádnou roli. Dámy Alena Vránová, Jana Štěpánková, Marta Kubišová, Marta Vančurová a pánové Petr Kostka,František Němec, Václav Postránecký a Jiří Schmitzer (jmenoval jsem nejstarší z hvězd Ungeltu) nasadili u nás kumštýřskou a etickou laťku vysoko. Jsou to výrazné individuality, ale zároveň teamoví hráči. Vědí, že jen společně lze dosáhnout vrcholných výsledků. Umějí ocenit práci druhých. Uznávám talent Vilmy, Oldřicha a Mirka, ale v mém divadle pro ně není místo... Nebudu jim bránit v tom, aby představení, ve kterých u nás excelovali, hráli mimo Ungelt. Jejich fanoušci si to zaslouží. S výjimkou hry Šest tanečních hodin v šesti týdnech, ve které za Oldřicha exceluje už Pavel Kříž. Krásné představení žije dál a potěší ještě tisíce diváků! Zdravím Vás! Milan Hein
 

28/02/2011 |    Úspěšná premiéra Šesti tanečních hodin v šesti týdnech je za námi!

Úspěšná premiéra Šesti tanečních hodin v šesti týdnech je za námi!

Vážení čtenáři, svůj dnešní Glosář zahájím postřehy respektovaných umělkyň našeho divadla. Alena Vránová, Jana Štěpánková, Marta Kubišová a Zlata Adamovská se hned po skončení sobotní premiéry shodly na tom, že je dobře, že představení Šest tanečních hodin v šesti týdnech se vrací na repertoár divadla a že Pavel Kříž je vynikajícím bývalým tanečníkem Michaelem Minettim a s Chantal Poullain vytvořili jímavou hereckou dvojici. Mezi těmi, kteří mně přišli poblahopřát byli prof.Cyril Höschl, publicista Jefim Fištejn, režisér Viktor Polesný, režisérka Irena Pavlásková, dokumentaristka Alena Činčerová, žena ex-premiéra Dana Fischerová, fotografka Zuzana Mináčová, má sestra Marta Skarlandtová atd. Mám radost. Byl to docela risk, naštěstí vyšel!........ K životu divadla nepatří ovšem jen premiéry, ale i derniéry. V našem divadle jich bude do konce května dokonce pět! Z repertoáru zmizí hry Picasso, Všechno jen do putyk a ženským!, Láskou posedlí, Play Strindberg a Origami. Kmenové hvězdy Ungeltu Vilma Cibulková a Mirek Etzler si totiž založily vlastní uměleckou agenturu Ansambl a pod její hlavičkou nazkoušely už také své nejnovější představení. Každý herec u nás podepisuje smlouvu, ve které se zavazuje, že svou roli bude hrát, dokud bude mít divadlo hru na repertoáru. Nemíním Vilmě a Mirkovi lpěním na těchto závazcích komplikovat jejich další záměry a plány. Rozhodl jsem se, že všechny hry, ve kterých hrají, stáhnu do konce května z repertoáru a ukončím s nimi spolupráci. Za léta, která prožili v našem divadle jim děkuji a přeji jim hodně štěstí... Dramaturgie Ungeltu nemá ovšem jen činoherní linii. V té je sice těžiště, leč souběžně s ní žijí u nás i dvě další dramaturgické linie. Osobnost Marty Kubišové a jevištní talkshow. Marta Kubišová zpívá ve svém nejnovějším recitálu S nebývalou ochotou...poprvé v Ungeltu s celou kapelou. Doposud vystupovala vždy jen s pianistou. A je to požitek poslouchat ji. Martu to baví a publikum si to užívá s ní! Tenhle recitál to je plnokrevný návrat Paní zpěvačky na českou hudební scénu! Ostatně, ověřte si to! Třetí dramaturgická linie - talkshow - si získává v divadlech popularitu obvykle až s příchodem médií - televize či rozhlasu. Viz Všechnopárty Karla Šípa,Show Jana Krause nebo rozhlasový Tobogan Aleše Cibulky. Ale Vy nečekejte na vstup médií do Ungeltu (mimochodem Český rozhlas už se ohlásil..) a přijďte se na talkshow Zastavete se u nás...podívat i bez přítomnosti kamer, mikrofonů a rozhlasového či televizního přenosového vozu. Naši hosté za to stojí! Nejbližším hostem bude 16.března Naďa Urbánková a 13.dubna přivítáme Zlatu Adamovskou. Později se Vám představí i pánové Václav Postránecký, Pavel Kříž a český ex-premiér Jan Fischer.... Tak, to je pro dnešek vše, další až příště. Zdraví Vás Milan Hein

 

10/02/2011 |    Glosář poprvé!

Glosář poprvé! Vážení čtenáři, mohu Vám s radostí svěřit své dojmy z prvních zkoušek na naši nejbližší premiéru ŠEST TANEČNÍCH HODIN V ŠESTI TÝDNECH... Pavel Kříž přistál v Praze po měsíčním pobytu v Kanadě s téměř dokonalou znalostí rozsáhlého textu a s jasným názorem na hru a na svou roli. Bude to úplně jiné představení než s Oldřichem Kaiserem. Pavlův Michael nebude patrně tak komediálně bravurní jako Michael Kaiserův, ale určitě z něj bude vyzařovat vnitřní hloubka a pevnost charakteru, o kterou se bude moci vdova Harrisonová Chantal Poullain opřít. A o pohybových dispozicích někdejšího profesionálního tanečníka Michaela nebude u vítěze Star Dance Pavla Kříže pochyb! Na každý pád CHANTAL POULLAIN a PAVEL KŘÍŽ vytvoří unikátní hereckou dvojici a máte se nač těšit! Po této premiéře vyrukujeme v Ungeltu s novým titulem až na podzim. Ještě nevím, o jaký titul půjde, ale mohu Vám prozradit, že hru vybírám pro ZLATU ADAMOVSKOU. Gregory Motton je autorem hry NEJVĚTŠÍ DÉMANT SVĚTA, kterou pro Ungelt přeložila má sestra Marta Skarlandtová a zahrají si v ní FRANTIŠEK NĚMEC a DANA SYSLOVÁ Premiéru plánujeme na duben 2012. Tečku za příští sezónou učiní prastará, ale stále aktuální komedie SKLENICE VODY, kterou napsal v 19.století francouzský dramatik a kníže vaudevillu Eugen Scribe. Její premiéru uvedeme na naší Letní scéně v červnu 2012 v hlavních rolích se ZLATOU ADAMOVSKOU, CHANTAL POULLAIN a PETREM ŠTĚPÁNKEM. Mladé diváky budeme chtít po Penhallově Lásce a porozumění přilákat příběhem Keitha Huffa DEŠTIVÉ DNY, který slavil nedávno velké úspěchy na Broadwayi. Jde o vypjaté drama o dvou mladých policistech, které si v Ungeltu zahrají RICHARD KRAJČO a DAVID ŠVEHLÍK, osvědčená herecká dvojice už z Penhallovy hry. Premiéra bude na podzim 2012, Ungelt má zaplacena autorská práva a oba herci již podepsali smlouvy. Tak to je pro tuto chvíli vše. A nebo Vám ještě prozradím, že novou roli hledám také pro Janu Štěpánkovou a také pro Zuzanu Bydžovskou, kterou chci do Ungeltu vrátit. Stálí návštěvníci našeho divadla vědí, že Zuzana u nás po léta hrála, a to v představení Na ocet s Mirkem Etzlerem a v představení Mathilda s Jirkou Bartoškou. A to je opravdu vše, o další novinky se s Vámi podělím v příštím Glosáři. Mějte se! Milan Hein
 ×

Přihlášení k odběru novinek