ZRUŠIT
 
DARDIVADLU
DÁRKOVÉPOUKÁZKY
KNIHAMilana Heina
LETNÍSCÉNA
RYCHLÁ
NAVIGACE
 
O NÁS

O NÁS

AREÁL UNGELTU

AREÁL UNGELTU

Ungelt neboli Týnský dvůr nedaleko Staroměstského náměstí původně – tedy od 12. století – sloužil kupcům jednak jako skladiště, a jednak jako odpočívárna. Kupci byli pod královou ochranou, leč tato ochrana nebyla zadarmo. Z tohoto poplatku se později vyvinulo clo. Vše, co kupci do Prahy přivezli, proto muselo být procleno – um Geld. Odtud název Ungelt. Románské základy domu, v jehož sklepení se nachází soukromé Divadlo Ungelt, pocházejí z 11. století a jsou k vidění v divadelním baru. Celý dům tu stojí od 14. století.

 

ZALOŽENÍ DIVADLA

Komorní Divadlo Ungelt slavnostně otevřel 2. října 1995 pan Miloš Kopecký, který také divadlu věnoval – jako symbol své přízně – první židli. Tím započal tradici, v níž každý rok darují herci, umělci a osobnosti veřejného života divadlu svou židli „s příběhem“. Ve foyer tak můžete sedět nejen na židli Miloše Kopeckého, ale třeba také na židli Václava Havla, Marty Kubišové, Radovana Lukavského či Věry Čáslavské.Zakladatel, ředitel a majitel divadla Milan Hein už na počátku koncipoval Ungelt – i vzhledem k jeho malinkému sklepnímu prostoru pro necelou stovku diváků – jako divadlo, pro něhož je alfou a omegou herecké umění, a v němž se hrají hry pro maximálně čtyři herce. Brzy po založení divadla oslovil ke spolupráci herečku Alenu Vránovou, která spolu s režisérem Ladislavem Smočkem v přelomové inscenaci Bouřlivé jaro (za roli Gertrudy získala Alena Vránová Cenu Thálie 1997) spoludefinovala herecký a režijní styl Ungeltu založený na detailně propracovaném hereckém projevu a důsledně přečteném dramatickém textu.

ZALOŽENÍ DIVADLA ZALOŽENÍ DIVADLA ZALOŽENÍ DIVADLA ZALOŽENÍ DIVADLA
 

OCENĚNÍ

Za více jak 20 let existence Ungeltu jeho herci čtyřikrát získali nejprestižnější české herecké ocenění: Cenu Thálie. Kromě Aleny Vránové ještě Marta Kubišová (v roce 2001 za roli ženy ve Webberově muzikálovém monodramatu Líp se loučí v neděli), Vilma Cibulková (v roce 2006 za roli slečny Fischerové v Hatcherově dramatu Picasso) a Richard Krajčo (v roce 2012 za roli Dennyho v Huffově hře Deštivé dny). Cenu Thálie byli nominováni i František Němec za roli sira Cecila ve hře Ledňáček, Vendula Křížová za titulní roli ve hře Sylvie, Richard Krajčo za ztvárnění postavy Richieho ve hře Láska a porozumění, Milan Kňažko za roli Pabla Picassa ve hře Picasso a David Švehlík za roli Joeyho v Deštivých dnech. František Němec za roli sira Cecila ve hře Ledňáček získal Cenu Sazky a Společnosti Divadelních novin za nejlepší herecký výkon v sezóně 2007/2008.
 

OCENĚNÍ OCENĚNÍ OCENĚNÍ OCENĚNÍ
 

SOUČASNOST

SOUČASNOST

V současné době Milan Hein spolu se svým uměleckým šéfem Pavlem Ondruchem do centra pozornosti stále staví herce, leč s vědomím, že bez dobrého dramatického textu nemůže být dobrého herce. Umělecký tandem Hein-Ondruch se tak kontinuálně snaží, aby Divadlo Ungelt bylo v nejlepším slova smyslu zástupcem kvalitního středního proudu, který je přístupný široké divácké obci, ne však za cenu pokleslosti či podbízivosti. Zaměřují se proto především (avšak nejen) na anglosaskou dramatiku vycházející z klasické tradice dobře udělané hry. Inscenace Ungeltu tak vždy vyprávějí příběh prostřednictvím jednání dramatických postav. O zvolených aktuálních tématech (která zdaleka nejsou omezena jen na mezilidské vztahy) vypovídají výhradně skrze autentický herecký projev vyhýbajíce se vnějším efektům a scénickým kudrlinkám.
Ungelt pěstuje „hereckou dramaturgii“ – repertoár je sestavován s ohledem na potenciál velkých hereckých kreací. Vzniká tak na tělo konkrétním uměleckým individualitám (ať už hercům či režisérům). Obsazování hereckých hvězd dovoluje Ungeltu vybírat nebulvární repertoár, který po umělecké stránce uspokojí jak herce, tak i náročnější diváky. Ungelt se navíc zaměřuje především na texty, které u nás dosud nebyly uvedeny, a jejichž překlad často vzniká přímo na naši zakázku.

 

LETNÍ SCÉNA

Navíc Milan Hein po boku s Lívií Klasovou 19. června 2005 slavnostně otevřel Letní scénu Divadla Ungelt, která se nachází ve starobylé malebné části Hradčan pod Loretou na Novém Světě. Pod širým nebem hraje Ungelt své nejúspěšnější inscenace každý rok od konce června až do konce srpna. Díky hledišti, do něhož se vejde 227 diváků, si stále zachovává pro Ungelt tolik typickou komorní atmosféru.

LETNÍ SCÉNA LETNÍ SCÉNA LETNÍ SCÉNA LETNÍ SCÉNA
 
 
×

Přihlášení k odběru novinek