Novinky 9. 8. 2023

František Němec slaví narozeniny

Herecký bard s kultivovaným a noblesním hereckým projevem František Němec slaví 9. srpna 80. narozeniny.

Principál divadla Milan Hein o něm mluví jako o „knížeti mezi herci“ a již před lety z něj udělal prvního herce své scény. Na jevišti Ungeltu jste tak Františka Němce mohli vidět již v sedmi rolích. Přičemž hned tou první se zapsal do dějin divadla nesmazatelným písmem – na Ledňáčka s ním, Alenou Vránovou a Petrem Kostkou dodnes mnoho diváků vzpomíná. Vidět jste ho mohli i v inscenacích Největší démant světa, Expres na západ, Pardál nebo ve hře To mám ale kliku.

Divadlo již od svého počátku dává příležitost hercům, kteří mají za sebou bohatou hereckou kariéru. A zatímco jejich domovské scény na ně pozapomínají, Ungelt jim nabízí životní role. František Němec zůstává členem činohry Národního divadla, ale výkladní skříní jeho herectví je naše scéna.

Dokazuje to například anglická tragikomedie, která je součástí repertoáru divadla už devátým rokem, Pan Halpern a pan Johnson. V této tragikomedii je hereckým partnerem Františka Němce další doyen českého divadla Petr Kostka. O diváckém úspěchu inscenace nejvíce vypovídá skutečnost, že je stále vyprodaná a před nedávnem odehráli oba mistři již 300. reprízu.

Nejnovější hereckou příležitostí pro Františka Němce je nizozemská tragikomedie Staří mistři. Komedie z divadelního zákulisí se odehrává v herecké šatně. V ní se sejdou při zkoušení inscenace dva znesváření bratři pocházející ze slavného hereckého rodu. Jeden je slavný a úspěšný a druhý žil celý život v jeho stínu. Na stará kolena se rozhodnou restartovat své divadelní kariéry ve společném projektu. Ideální příležitost pro dva dlouholeté herecké přátele Františka Němce a Milana Heina.

Novinky - František Němec slaví narozeniny