Novinky 25. 4. 2018

Tatiana Vilhelmová a Jiří Langmajer pod Skleněným stropem

Divadlo Ungelt chystá na 4. a 5. května 2018 českou premiéru hry britského dramatika Davida Harea s názvem Skleněný strop. V hlavních rolích se na této scéně historicky poprvé představí herecké hvězdy Tatiana Vilhelmová a Jiří Langmajer, které doplní mladá generace ...

Divadlo Ungelt chystá na 4. a 5. května 2018 českou premiéru hry britského dramatika Davida Harea s názvem Skleněný strop. V hlavních rolích se na této scéně historicky poprvé představí herecké hvězdy Tatiana Vilhelmová a Jiří Langmajer, které doplní mladá generace v podání Vincenta Navrátila v alternaci s Vladimírem Pokorným. Režie se ujal Vít Vencl, který se umělecky v Ungeltu představuje podruhé. Skleněný strop bude zároveň jednou z inscenací, kterou diváci mohou vidět i na letošní Letní scéně Divadla Ungelt, která pod širým nebem hradčanského Nového Světa startuje 1. července a potrvá až do 31. srpna.


Přední britský dramatik Sir David Hare (1947) za svou dlouhou divadelní kariéru napsal přes třicet dramat (Blahobyt, Jak to vidí Amy, Jednoduše a na cokoli, Nevzdávej to…). Pracuje v nich s hlubinnou psychologií a využívá k tomu mistrovsky vystavěné dialogy, v nichž zkoumá nejen duše svých postav, ale i jejich světonázory. Začínal jako značně „rozhněvaný mladý muž“, který nelítostně kritizoval poválečnou Británii. Na počátku devadesátých let se ale fatálně zamiloval do slavné módní návrhářky Nicole Farhi a jeho dramatický styl se výrazně proměnil. Napsal svou nejslavnější a přelomovou hru Skleněný strop (Skylight), kterou Nicole věnoval, a kterou koncipoval jako milostný komorní a snad až romantický příběh. V něm se hlavní postava učitelka Kyra rozhodla svůj život i pohodlí obětovat problémovým chudým dětem. Na počátku hry ji v jejím strašném nevytopeném bytě vyruší mladý kluk, s jehož rodiči kdysi pracovala a oznámí jí, že mu zemřela máma, a že by si přál, aby pomohla jeho opuštěnému otci Tomovi. Když odejde, navštíví ji i Tom, velmi bohatý a úspěšný podnikatel. Během vášnivého dialogu se vyjevuje nejen jejich milostná podvodná minulost, a tedy i neodbytný pocit viny vůči Tomově manželce, ale také spory dvou protikladných životních názorů. A není vůbec jisté, jestli tak zásadní odlišnost dokáže láska překonat… David Hare zde své společensko-kritické tendence promítl do intimní sféry a vytvořil tak chytré, napínavé a zároveň vrcholně emocionální drama lásky, viny a morálky. Skleněný strop posbíral mnoho prestižních cen (např. Olivier Award pro nejlepší hru, několik Tony Award atd.) a s úspěchem se hrál po celém světě (v roce 2014 ji v londýnské National Theatre přenášelo do kin po celém světě v rámci projektu NT Live, v hlavních rolích bylo možno i v pražských kinech vidět Carrey Mulligan a Billa Nighyho). V Ungeltu má hra svou exkluzivní českou premiéru ve zbrusu novém překladu Jana Šotkovského.


 


 

Novinky - Tatiana Vilhelmová a Jiří Langmajer pod Skleněným stropem