Novinky 21. 11. 2012

Touha jménem Einodis - představení muzikálu!

Příběh se odehrává na jaře a v létě roku 1949 ve Vrchotových Janovicích v tísnivé atmosféře po komunistickém převratu. Baronka Nádherná (v podání Marty Kubišové) už ví, že bude muset ze země odejít, chce-li si zachovat svobodu, a opustit své milované Janovice a ...
Příběh se odehrává na jaře a v létě roku 1949 ve Vrchotových Janovicích v tísnivé atmosféře po komunistickém převratu. Baronka Nádherná (v podání Marty Kubišové) už ví, že bude muset ze země odejít, chce-li si zachovat svobodu, a opustit své milované Janovice a vše, co tvořilo její život. Připravuje se k odchodu a balí alespoň to nejcennější, co má, včetně korespondence od R.M.Rilkeho a Karla Krause. Loučení s Janovicemi v ní vyvolává vzpomínky na dětství, na bratra Johannese (v podání Ondřeje Nováka) na mládí i na revoltu proti poručíkově autoritě, na své cesty po Evropě i na svá milostná dobrodružství. V těchto vzpomínkách je mladá a krásná (v podání Anety Langerové). Znovu ožívá její románek s Maxem Švabinským (Igor Orozovič) a zejména Švabinského odmítnutí, jež předznamenalo její útěky od lásky, která by ji začala příliš pohlcovat. Znovu prožívá smrt bratra Johannese, seznámení s Krausem (Milan Hein) lásku i útěky od něj, chystanou svatbu v Římě, návrat ke Krausovi i nečekaný sňatek s excentrickým Maxem Thunem (Igor Orozovič).

Druhá půle nás vrací opět do roku 1949. Sidonie se věnuje práci v parku a v myšlenkách se znovu zatoulává do minulosti. Vzpomíná na posledních devět, konečně harmonických, let vztahu s Krausem a s pocitem viny přemýšlí, proč si ho vlastně nevzala. Do myšlenek jí vstupuje Rilke (opět Igor Orozovič) a jeho varování před sňatkem s K.K. Harmonická léta naruší nástup fašismu v Německu a definitivní tečku za nimi udělá Krausova náhlá smrt. Posléze vývoj událostí dostihne i Sidonii a ona musí Janovice, tak jako ostatní, opustit v důsledku chystaného cvičiště vojsk SS. Zoufalá Sidonie se v myšlenkách obrací k bratrovi Johanesovi i ke svému mladému alter egu a konfrontují své naděje ve dvacáté století a touhu po kráse a harmonii se surovou skutečností. Pak se Sidonie probere ze vzpomínek a usedne k psaní dopisu americkému malíři Albertu Blochovi, v němž líčí poválečný vývoj událostí, své zklamání z něho i smutek z nastávajícího rozloučení s Janovicemi, a svěřuje do jeho péče to nejdražší, co má - Krausovy dopisy.
Sidi dává sbohem svým milovaným Janovicím a ví, že ač musí odejít, její srdce a touhy tu zůstávají vetkané v její park.
Novinky - Touha jménem Einodis - představení muzikálu!