Glosář Milana Heina 11. 12. 2011

Něco začíná a něco končí...

Vážení, napětí spjaté se zkouškami a následně i s premiérou nové hry je opět za námi a s výsledkem jsem výjimečně spokojený. Vzpomínky zůstanou je skvělé představení! Nasazoval jsem je na repertoár našeho divadla jako titul pro nejširší divácké vrstvy ...
Vážení,
napětí spjaté se zkouškami a následně i s premiérou nové hry je opět za námi a s výsledkem jsem výjimečně spokojený. Vzpomínky zůstanou je skvělé představení! Nasazoval jsem je na repertoár našeho divadla jako titul pro nejširší divácké vrstvy v Praze i na zájezdech a obsadil jej nejideálnějšími herci. A posádka Z.Adamovská, P.Štěpánek, L.Štěpánková, J.Stryková a V. Udatný opravdu ideální je! Pod taktovkou zkušeného režiséra Viktora Polesného to nemohlo selhat.
Divácký ohlas je vskutku nevídaný. Diváci se smějí, pláčou, mnozí si vybavují zážitky z vlastních životů. Tak by tomu dle mého na divadle mělo být. Divák by neměl pasívně přihlížet něčemu, co pro něj zruční profesionálové secvičili, ale měl by se smát, plakat, měl by být zasažen člověčinou, která na něj z jeviště dýchne a vtáhne ho do příběhu. Měl by vlastně zapomenout na to, že sedí v divadle! To je mé přání, proto jsem UNGELT otevíral...

V plném proudu jsou už zkoušky na další premiéru. Chantal Poullain a Jiří Schmitzer jsou nezaměnitelnými osobnostmi. Na jevišti jsou vždy postavou, kterou hrají a zároveň zůstávají sami sebou. Je to vzrušující pozorovat je při zkoušení. Nemají žádné návyky, stereotypy jak co zahrát, herecké rutinérství je jim cizí. Nevypomáhají si osvědčenými gesty, prověřenými intonacemi, neopakují se. Práce jim jde pomalu. Postavy hledají s režisérem Zdeňkem Duškem v sobě a to není nikdy snadné a bez poctivosti to nejde. Premiéra hry Na vaše riziko! bude v únoru.

Něco začíná a něco končí. Jako v životě. 1.února se rozloučíme s veleúspěšným představením Láska a porozumění, ve kterém excelují David Švehlík, Richard Krajčo, Martina Delišová a Linda Rybová. Představení vyhledávali hlavně mladší diváci.. Je mi to líto, ale končí autorská práva pro tuto hru a navíc David a Richard budou mít v Ungeltu už brzy svou novou premiéru a tolik volných termínů nemají, aby u nás mohli hrát souběžně ve dvou představeních. Režisérce Haně Burešové a všem hercům za krásnou a dlouholetou spolupráci děkuji!

A s vámi se pro tuto chvíli loučím, ctění a pozorní čtenáři.
Váš
Milan Hein