Glosář Milana Heina 31. 7. 2011

Nedělní glosář

Milí čtenáři, s proviněním usedám k počítači, abych pro Vás sepsal nový Glosář. Ten poslední jsem napsal před třemi měsíci. Ještě, že se mám nač vymlouvat. Ano, připravovala se Letní scéna, pak se na ní začalo hrát a od ...
Milí čtenáři,

s proviněním usedám k počítači, abych pro Vás sepsal nový Glosář. Ten poslední jsem napsal před třemi měsíci. Ještě, že se mám nač vymlouvat. Ano, připravovala se Letní scéna, pak se na ní začalo hrát a od té doby denně zírám na oblohu a modlím se, aby nám nepršelo... Dnes je neděle, prší vydatně, ale naštěstí nehrajeme a já mám dokonce čas podělit se s Vámi o myšlenky, které mně jdou hlavou...
V poslední době jsem se opakovaně dočetl, že principálové na svých scénách hrají stěžejní role a logicky začínají i režírovat, aby naplnili co nejlépe představu, kterou o svých divadlech mají. Byť jsem původní profesí také herec, ctižádost principála ve mně umrtvila ctižádost hereckou. Co by principál jsem toužil po tom, aby v Ungeltu hráli ti nejlepší z nejlepších a když se tak začalo dít, radoval jsem se z jejich úspěchů a sám přestal hrát. A režírovat mě ani nenapadlo. Považuji režii za nejdůležitější a nejnáročnější divadelní disciplínu. Režisér toho musí o hře a o divadle vědět nejvíc. Musí být vzdělaný, mít schopnost vést herce, být psycholog. Na to nemám.
Často čtu také o tom, že je třeba myslet na budoucnost a uvádět co nejvíce her o mladých a lákat na ně mladé publikum. Zase to vidím jinak... Když mi bylo dvacet, chodil jsem nejčastěji na představení, ve kterých hráli bardi. Tehdy to byli Höger, Smolík, Záhorský, Pešek, Marvan, Hrušínský, Šejbalová, Vášová, Fabiánová, Medřická... A na stejné diváctvo sázím i dnes a těší mě, že na představeních, ve kterých u nás excelují dnešní bardi – Kostka, Němec, Postránecký, A. Vránová, J. Štěpánková – vidím v hledišti Ungeltu střední a mladší generaci.
Z napsaného ovšem nevyplývá, že u nás nejsou a nebudou k vidění hry o mladých. Jsou a budou. Ale nebudou převažovat. Pokud tady budu a se mnou Divadlo Ungelt, bude se k nám chodit v prvé řadě na herecké koncerty umělecky a lidsky nejvyzrálejších kumštýřů, kteří v jiných divadlech už bohužel větší příležitosti nedostávají. V Ungeltu je pro ně budu hledat!
To jsem se ale rozepsal, viďte? Tak aspoň na závěr jedna konkrétní informace o sezóně 11/12 v našem divadle. Titul pro Poullain a Schmitzera sice stále ještě nemám, ale už vím, že režírovat jej bude Zdeněk Dušek.

To je pro dnešek vše. Zdravím Vás!

Milan Hein