Glosář Milana Heina 10. 3. 2012

O hereckých koncertech

Vážení čtenáři, za pár týdnů, které uplynuly od chvíle, kdy jsem pro Vás sepsal poslední Glosář, se v našem divadle hodně událo... Rozloučili jsme se s představením Láska a porozumění, které zdobilo náš repertoár osm let a přivedlo ...
Vážení čtenáři,

za pár týdnů, které uplynuly od chvíle, kdy jsem pro Vás sepsal poslední Glosář, se v našem divadle hodně událo...

Rozloučili jsme se s představením Láska a porozumění, které zdobilo náš repertoár osm let a přivedlo k nám do hlediště spoustu mladých diváků či spíše divaček. Na ty jsem myslel, když jsem četl „Deštivé dny“, americký trhák pro dva sexy chlápky a hned mi bylo jasné, že v Ungeltu je musejí hrát Richard Krajčo a David Švehlík a režírovat je musí Janusz Klimsza, specialista na drsné příběhy. U nás režíroval hru Láskou posedlí a je to prvotřídní divadelní režisér. Hru uvedeme na podzim, bude to naše první premiéra v sezóne 2012/2013, těšte se!

Za námi je premiéra Darrellova psychologického příběhu Na vaše riziko! a za pár dní u nás spatří světlo světa Mottonův Největší démant světa.

Představení Na vaše riziko! s Poullain a Schmitzerem v jejich další hře v Ungeltu, bylo vstřícně přijato kritikou i diváky a mně spadl kámen ze srdce. Vím, že Chantalka ani Jirka nejsou herci, zrozeni pro konverzační hru. Nemají lehkost v mluvním projevu, nemají ani brilantní dikci. Ale já tu hru za konverzačku nepovažuji. A ti dva pro mě mají to, co mnoha jiným na jevišti chybí. Jsou autentičtí. Vlastně nehrají. Jako diváci jsme zasaženi trápením Chantal a Jiřího a současně Jeanette a Patrika. Poullain a Schmitzer propůjčují své osobnosti postavám. Věříme jim. A tvoří neuvěřitelný pár! Krásná šarmantní Francouzska a podmanivý český bručoun. Máte-li je rádi, přijďte se na ně bez rizika podívat. Budete nadšeni!

Největší démant světa slibuje herecký koncert úplně jiného druhu. Démant na rozdíl od Rizika konverzační hrou je. Hluboce filozofickou. A hrají v ní opravdoví machři konverzačního hereckého řemesla. Jazykovou kulturu a bravuru Dany Syslové a Františka Němce obdivujeme nejen na jevišti, ale i v dabingu a v rozhlase. Pod vedením moudrého a erudovaného znalce člověka Ladislava Smočka nám oba herci tentokráte dovolí hluboký ponor do svých duší. Jejich odvaha, otevřenost a vzájemná souhra je unikátní. A nevídaná je i jejich pracovitost. V televizi a stále častěji bohužel i na divadle se po herci žádá jediné – měj známý ksicht ať přivábíš diváky, nezdržuj, všechno řekni a zase jdi! Se Smočkem se takto pracovat nedá. Smoček je badatel života. Vyžaduje od herců totální nasazení a stoprocentní soustředění, nic jim neusnadní, odhalí každou jejich manýru, nesnese sebemenší faleš. Práce s ním je pro herce dřina. Ale jak očišťující a povznášející! A jen taková práce má dle mého smysl. A o takové divadlo mi v Ungeltu jde...

Přijďte se k nám, vážení diváci, na Největší démant světa podívat. Dopřejte si zastavení. Popřemýšlejte o obsahu a smyslu i svých životů. A nebojte se, není to žádné školení. Budete se dojímat i smát, tak jak tomu na dobrém divadle má být. Mám pocit, že Největší démant světa se stane démantem v našem repertoáru.


Mějte se!

Milan Hein