Glosář Milana Heina 8. 9. 2013

Po létě..

Vážení čtenáři, před pár dny jsme dohráli na Letní scéně. Jen dvě představení se rušila, jedno pro onemocnění Richarda Krajča, druhé kvůli počasí. Tenkrát lilo, padaly kroupy, větve, nejezdily tramvaje, hrát se nedalo. Přesto mohu zkonstatovat, že počasí nám ...
Vážení čtenáři,
před pár dny jsme dohráli na Letní scéně. Jen dvě představení se rušila, jedno pro onemocnění Richarda Krajča, druhé kvůli počasí. Tenkrát lilo, padaly kroupy, větve, nejezdily tramvaje, hrát se nedalo. Přesto mohu zkonstatovat, že počasí nám letos přálo ! Drtivou většinu představení jsme odehráli za vlahých letních večerů! Hurá!
Obrovský úspěch měl především stěžejní titul tohoto léta, původní komorní muzikál mé sestry Marty Skarlandtové a Karla Štolby Touha jménem Einodis. Dvakrát hurá! Všechna jeho představení byla vyprodaná, lidé seděli na přístavcích, stáli na stráních, divácký ohlas byl nevídaný, ovace nebraly konce! Publikum uchvátily hlavně Marta Kubišová a Aneta Langerová, v rolích zralé a mladé baronky Sidonie Nádherné, role jim byly psány na tělo. Holkám to nejen zpívalo, ale vzácně souzněly i svými naturely. Holt, jsem se trefil, když jsem je obsazoval. Ale diváci oceňovali rovněž hudbu, písňové texty, režii, scénu, kostýmy, filmové dotáčky. My, tři herečtí představitelé mužských rolí, jsme stáli ve stínu Marty a Anety, což nám nevadilo, protože s tím jsme do toho šli. Podstatné bylo, že nám všem, interpretům a muzikantům, bylo pospolu dobře a táhli jsme za jeden provaz. A ta soudržnost a člověčí pospolitost byla z jeviště cítit a strhla diváky!
Já osobně jsem to ale přesto od některých pisatelů na specializovaném muzikálovém serveru schytal. Dost mě to zasáhlo, i když samozřejmě vím, že nejsem školený zpěvák ani tanečník. Ale pak mi došlo, že ti pisatelé, mladí muzikáloví fanoušci, si nejspíš víc než se mnou nevěděli rady s Karl Krausem, kterého jsem hrál. Postava starého břitkého intelektuála a glosátora se běžně v muzikálech nevyskytuje. A Kraus je navíc zcela nezařaditelná osobnost. Novinář, dramatik, básník, ale také podnikatel, ba i herec a zpěvák. Důkazem toho jsou i nahrávky, které se s ním dochovaly, o krasozpěv, věru nešlo. Dva znalci Krausova díla mi napsali, že se mu hlasem a projevem podobám. Hurá? Ale, abych to uzavřel. Radost z představení jsem si vzít nedal a jeho úspěch si náležitě vychutnával. A dokonce dvojmo! Jako principál, i jako Kraus!

První premiérou v začínající sezóně 2013/14 na naší kamenné scéně bude už 29. září autorský kabaret Tomáše Vondrovice Černá myš. Vondrovic je i režisérem představení. Kabaret obohatí repertoárovou tvář Ungeltu o zcela nový žánr. A ne pokleslý! Jeho scénář je chytrý a vtipný, Radek Holub je skvělý komediant a mladé dámy Jana Malá a Dáša Zázvůrková umějí skvěle zpívat a tančit!

V listopadu se v nové premiéře představí Zlata Adamovská a Petr Štěpánek. Vybral jsem pro ně hru respektovajného současného amerického dramatika LaButeho V lese černém, hlubokém. Jedná se o komorní psychologický thriller, který nás zavede do temných zákoutí duší dvou sourozenců. Z neustálých konfrontací se skládá obraz jejich dětství i silného pouta, které mezi nimi přes všechny různice přetrvává. Režisérem představení, které uvedeme v české premiéře, bude Viktor Polesný. Vy, kteří k nám chodíte už léta, si určitě vzpomenete na hru Trůn milosrdenství s Vilmou Cibulkovou a s Mirkem Etzlerem. Napsal ji stejný autor a režisérem představení byl i tehdy Viktor Polesný.

Po novém roce pro Vás začne trio prvotřídních českých divadelních bardů - režisér Smoček a herci Kostka a Němec - zkoušet výjimečnou anglickou tragikomedii Pan Halpern a pan Johnson. Napsal ji Lionel Goldstein a uvedeme ji taktéž v české premiéře. Bez zajímavosti není, že právě v této hře si zahrál svou poslední roli v životě slavný Sir Laurence Olivier. V našem představení ji bude hrát František Němec.

Milí čtenáři, a to je pro tuto chvíli vše. Vlastně ne. Ještě bych Vás rád pozval na živé nahrávky Českého rozhlasu v našem divadle. To je naše další specifikum! A mě moc těší, že mám co by hostitel a moderátor hodinového rozhlasového pořadu, vysílaného na stanici ČR 2 po celé republice, šanci zpovídat hvězdy a známé návštěvníky našeho divadla. Do konce roku se natočí a odvysílají čtyři hodinky!

Toť vše.
Upřímně zdravím!
Váš
Milan Hein
Glosář Milana Heina - Po létě..