Umělec
Jitka Smutná

Jitka Smutná

Jitka Smutná po DAMU nastoupila nejdříve do pardubického divadla a pak do ostravského. Podílela se na slavné éře (1976-1986) herce a režiséra Jana Kačera v tehdejším Státním divadle v Ostravě (dnešní Národní divadlo moravskoslezské). V roce 1990 se vrátila do Prahy a přijala angažmá v Národním divadle. Vedle toho hostovala na mnoha pražských scénách a natočila řadu úspěšných filmů i seriálů. V roce 2006 se stala kmenovou hvězdou Městských divadel pražských. Její pracovitost ji motivovala k hostování v mnoha projektech mimo domovskou scénu. Za mnohé zmiňme spolupráci s Divadlem X10, s Divadlem v Řeznické, s Divadlem Na Prádle, se Švandovým divadlem či s Divadlem Radka Brzobohatého. V Ungeltu debutovala v roce 2018 na Letní scéně v roli Maminky v dramatizaci románu Betty MacDonaldové Kdokoli může dělat cokoli. Kdokoli může dělat cokoli se na kamenné scéně vůbec nehrálo, a tak Jitka Smutná vstoupila na jeviště naší kamenné scény až v roce 2019. S Alenou Mihulovou nazkoušela komedii Přítelkyně, kde hraje neuchopitelnou a živelnou Robyn. Poté nastal čas, abychom jí našli roli přímo na tělo – na titulní roli v Dovolené paní Josefy kývla okamžitě a její rozkošně popletená interpretace tohoto komediálního typu okouzluje diváky od roku 2020. Po třech komediích (ačkoli s vážnými podtóny) přišel čas nabídnout Jitce Smutné vážnější psychologické drama. V Nadechnout se života (2023) se po letech znovu setkává s Terezou Brodskou. V roce 1994 jí totiž hrála Chůvu v Shakespearově Romeu a Julii (Töpferova herecká společnost Praha).

Role

Dovolená paní Josefy
Dany Laurent

Dovolená paní Josefy

Žádné manželství není v takových troskách, aby ho jedna svérázná hospodyně nedokázala zachránit. Úspěšná francouzská komedie o tom, jak umí být život krásný a zábavný, i když to tak někdy nevypadá. 

Nadechnout se života
David Hare

Nadechnout se života

Manželka a milenka. Nastal čas osvobodit se od muže, který je opustil. Psychologická hra slavného britského dramatika.

Přítelkyně
Jen Silverman

Přítelkyně

„Rozvedená padesátnice hledá spolubydlící. Zn: Klidný podzim života." Na inzerát odpoví Robyn, akorát je pravý opak toho, co si Sharon přála... Dojemná komedie, v níž se usedlá domácnost kdesi v zapadákově otřese v základech.