Umělec
Jitka Smutná

Jitka Smutná

Jitka Smutná (1952) vystudovala divadelní fakultu AMU v Praze, po které nastoupila do pardubického divadla a posléze do Ostravy, kde se podílela na slavné divadelní éře herce a režiséra Jana Kačera (1976-1986) v dnešním Národním divadle moravskoslezském (tehdejší Státní divadlo v Ostravě). V jeho režii hrála Hermionu v Shakespearově Snu noci svatojánském či Mášu v Mášově Rváčovi. Stala se oporou tamního souboru a vidět ji tak bylo možné třebas i jako Mahulenu v Zeyerově Radúz a Mahuleně (režie Miloš Hynšt) nebo jako Stellu ve Williamsově Tramvaji do stanice touha (režie Bedřich Jansa). V roce 1990 se vrátila do Prahy a přijala nabídku angažmá v Národním divadle. Hrála tam například, opět v režii Jana Kačera, Josefínu ve Vančurově Pekaři Janu Marhoulovi, Martu v Goethově Faustovi (v pozdní režii Otomara Krejči) či Jenovéfu v Klicperově Hadriánu z Římsů (režie Ivo Krobot). Vedle toho však hostovala na mnoha pražských scénách a natočila řadu úspěšných filmů i seriálů (Četnické humoresky, Návrat idiota, Otesánek, Bazén, Ordinace v růžové zahradě, Cesty domů či Ohnivé kuře). Od roku 2006 je kmenovou hvězdou Městských divadel pražských. V období ředitelování Ondřeje Zajíce tam prošla mnoha žánry a rolemi: od chytré bulvární komedie Stefana Vögela Dobře rozehraná partie v režii Lídy Engelové až po Matku v tragédii Krvavá svatba v režii Ondřeje Zajíce. Její neuvěřitelná pracovitost jí však navíc motivovala k hostování v mnoha projektech mimo svou domovskou scénu. Za mnohé zmiňme spolupráci s Divadlem X10 ve Fritschově hře Enigma Emmy Göring (režie Ewa Zembok), s Divadlem v Řeznické (její slavná matka v Gelardiho hře Zlomatka – v režii Petera Gábora – je od roku 2006 dosud na repertoáru), s Divadlem Na Prádle (Gersheho I motýly jsou volní v režii Karla Smyczka), se Švandovým divadlem (Havlova Žebrácká opera v režii Michala Langa) či s Divadlem Radka Brzobohatého (Druartův Parfém v podezření v režii Lukáše Buriana). Za dobrými rolemi se však neostýchá vyjet i mimo Prahu: do Ostravy se vrátila v roce 2010 prostřednictvím místních Letních shakespearovských slavností jako Chůva v Romeu a Julii (režie Pavel Šimák) a v Hradci Králové hostuje jako Erži v Örkényho Kočičí hře (režie Tereza Karpianus). V Ungeltu debutovala v roce 2018 na Letní scéně v roli Maminky v dramatizaci románu Betty MacDonaldové Kdokoli může dělat cokoli a v současné době se připravuje na zkoušení nové inscenace na kamenné scéně Ungeltu. Přítelkyně americké dramatičky Jen Silvermanové, v nichž se setká s Alenou Mihulovou, budou mít premiéru v květnu 2019.

Role

Dovolená paní Josefy
Dany Laurent

Dovolená paní Josefy

Žádné manželství není v takových troskách, aby ho jedna svérázná hospodyně nedokázala zachránit. Úspěšná francouzská komedie o tom, jak umí být život krásný a zábavný, i když to tak někdy nevypadá. 

Recitál Jitky Smutné
Jitka Smutná

Recitál Jitky Smutné

Komorní koncert autorských písniček Jitky Smutné, která vystoupí spolu s Terezou Nekudovou a kytaristou Milanem Kramarovičem. Tradiční "předsilvestrovský" speciál!

Kdokoli může dělat cokoli
Betty MacDonaldová / Věra Mašková

Kdokoli může dělat cokoli

Jak si nezoufat, když kolem vás zuří hospodářská krize, vy nemáte žádnou kvalifikaci, zato povinnost uživit dvě děti? Stačí stejně jako Betty MacDonaldová mít podnikavou sestru, svéráznou maminku, milující rodinu a uvěřit, že když jde do tuhého, může opravdu kdokoli dělat cokoli. Dramatizaci unikátního humoristického románu, v němž si autorka dokáže dělat legraci z věcí víc než těžkých, uvádíme ve světové divadelní premiéře.

Ungelt zpívá!

Ungelt zpívá!

Letní scénu 2021 završíme zábavným večerem s našimi hereckými hvězdami, které vám budou zpívat. Za živého doprovodu se s prázdninami rozloučí Jitka Smutná, Bára Štěpánová, Táňa Dyková, Tereza Nekudová, Petr Stach, Martin Písařík a Igor Orozovič. Uvádí Milan Hein. Pořad natáčí Český rozhlas Dvojka.

Přítelkyně
Jen Silverman

Přítelkyně

„Rozvedená padesátnice hledá spolubydlící - čistotnou, spolehlivou nekuřačku. Zn: Klidný podzim života." Robyn nesplňuje ani jeden z požadavků. Přesto se nakonec ukáže, že je pro Sharon tou nejlepší volbou. Dojemná komedie současné americké dramatičky, v níž se usedlá domácnost kdesi v zapadákově otřese v základech.

David Hare

Nadechnout se života

Manželka a milenka. Nastal čas osvobodit se od muže, který je opustil. Psychologická hra slavného britského dramatika.