Inscenace
Nikdy není pozdě bořit překážky, zakoušet svobodu a propadat lásce. A nejlépe je to dělat s grácií a šarmem jako prvotřídní pařížská kurtizána. Milostný příběh z počátku 20. století v hávu smyslné epochy krásy, Belle Epoque.

Kurtizána

Kurtizána
Světová premiéra 22. dubna 2014. Derniéra 14. října 2016.
Obvyklá délka představení je 2h a 20min včetně přestávky.
Partnerem představení jsou Tradiční lázeňské oplatky Kolonáda.
Autorka předlohy
Sidonie-Gabriel Colette
Dramaturgie
Tereza Karpianus
Překlad předlohy
Jaroslav Smetana
Výprava
Zuzana Mazáčová
Dramatizace a režie
Pavel Ondruch
Hudba
Pavel Trojan Jr.

Podrobnosti

K kritiky Tomáše Šťástky (MF DNES):
"Jak je v Ungeltu zvykem, komorní hra plná dialogů stojí na hereckých výkonech, kterým herci dostáli znamenitě. Poullain role hrdě odkvétající ženy sedí, její ne úplně dokonalá čeština s francouzským akcentem do hry dobře zapadá a je jí vyloženě psaná na tělo. Talentovaný Orozovič pak dostatečně využívá svého charizmatu. Úvodní momenty hry, kdy znuděný mladík začíná s překvapenou zralou ženou koketovat, tak patří k nejsilnějším. I přes neobvyklé věkové rozpětí dokážou oba vybudovat silné erotické napětí, aniž zbytečně sklouznou k lascivnosti. Hodnocení 85 %."

Nikdy není pozdě bořit překážky, zakoušet svobodu a propadat lásce, nikdy není pozdě odmítnout samotu. A nejlépe je to dělat s grácií a šarmem jako prvotřídní pařížská kurtizána. Ale co se stane s takovou umělkyní, když si až na sklonku své kariéry přizná, že se zamilovala? A navíc do mnohem mladšího chlapce, pro něhož ještě nedávno byla „milovanou chůvinkou“? Mezi krásnou a zralou Leou de Lonval a mladinkým požitkářem Fredem přezdívaným Chéri vzkvete cit silnější než se dalo předpokládat. Vždyť to začalo jen jako nezávazné řešení ubíjející nudy! Vážnost tohoto experimentu podcenila nejen Fredova matka, která je zároveň Leinou kolegyní, ale především milenci sami. Dramatizace dvou francouzských milostných románů Sidonie-Gabriely Colettové plná romantiky a vtipu o tom, jak důstojné, krásné a přitom bolestivé a strašné může být stárnutí ženy. Milostný příběh z počátku 20. století v hávu okouzlující a smyslně dekadentní epochy krásy, Belle Epoque.