Inscenace
Příběh milostného vzplanutí mladé dívky k ženatému muži zaujme každého, kdo prožil šťastné i bolestné chvíle vášnivého neperspektivního vztahu. Původní česká hra oceněná Cenou Alfréda Radoka.

Niekur / Nikde

Niekur / Nikde
Česká premiéra 7. listopadu 2008. Derniéra 11. června 2009.
Autor
Kateřina Rudčenková
Kostýmy
Samiha Malehová
Režie
Hana Burešová
Hudba
Jan Pokorný
Scéna
Hana Burešová a Samiha Malehová

Podrobnosti

„Vyznačuju se tím, že současné hry příliš často nedělám. Ta Kateřinina mě ale velmi oslovila – svojí ženskou otevřeností, upřímností i formou, kterou autorka, velmi poučená moderními divadelními postupy, zvolila. Kateřina příběh navíc vypráví s hravě ironickým nadhledem a básnicky snivou melancholií, tragické či elegické tóny volně prolíná s hořkou groteskou.“ (Hana Burešová) 

„Hra má dvě roviny – příběh milostného vztahu a dvou siamských sester, který je ovšem na rozdíl od toho prvního smyšlený. Přiznávám ale, že i v tom prvním, prožitém, jsem si některé věci poupravila.“ (Kateřina Rudčenková).

Z kritiky Radmily Hrdinové (Právo):
"To, co hru ochraňuje před úskalím banální milostné historky, je metaforický jazyk, jenž nezapře básnířku, emotivní vnímání a komentování příběhu v ostrých a vtipných střizích, jakož i živý dialog. Postavy o sobě hovoří ve třetí osobě, z možného plagiátu Jandlovy hry Z cizoty se autorka vtipně vymluví v jedné z mnoha autorských odboček pronášených Agnes. A především herecké výkony Heleny Dvořákové a Miroslava Etzlera v rolích dočasných milenců. Rudčenková měla štěstí na režisérku Hanu Burešovou, jež citlivě podtrhla autenticitu vyprávění přirozeným, uvolněným herectvím obou protagonistů a křehkou, lehce ironickou nadsázkou. Možná mohla v textu trochu více škrtat, ale i tak přibližně devadesátiminutová inscenace bez pauzy nenudí ty, kteří se poddají jejímu intimnímu charakteru. Niekur znamená litevsky Nikde a nikde jinde by tato hra nezapadla tak dobře do kontextu ostatního repertoáru, jako právě v Ungeltu."