Inscenace
Po padesáti letech se setkává slavný spisovatel se svou dávnou láskou. Je tu ale ještě jeho komorník... Stylová anglická komedie o vdově, sirovi a jeho komorníkovi.

Ledňáček

Ledňáček
Česká premiéra 18. prosince 2007. Derniéra 7. prosince 2016.
František Němec za roli sira Cecila získal Cenu Sazky a Divadelních novin za nejlepší herecký výkon sezóny 2007/2008 bez ohledu na žánr. Všichni tři herci byli za své účinkování v této inscenaci nominováni na Cenu Thálie 2008. 
Obvyklá délka představení je 1 hodina a 55 minut včetně přestávky.
Autor
William Douglas Home
Režie a scéna
Ladislav Smoček
Překlad
Pavel Dominik
Kostýmy
Jarmila Konečná

Podrobnosti

Z kritiky Jany Paterové (Lidové noviny):
"Režisér Ladislav Smoček umí podobné texty výborně interpretovat. Dokáže využít komorního prostoru Ungeltu k tomu, aby vyprovokoval herce k tak soustředěné práci, jaká není zdaleka běžná. Výsledkem je pak skutečný koncert, kde působí významotvorně každý detail. Na první pohled běžná psychologická metoda, ve skutečnosti rafinovaná skladba emocí, podtextů, gest i pohledů. Nic se zde neděje náhodou, přibližně a obecně a přitom na diváka z jeviště dýchá radost z dokonalé souhry i životní optimismus nemladých hrdinů. Alena Vránová je Evelyn energickou a vyrovnanou, zpočátku přichází trochu s nadhledem a svými ironickými připomínkami vyvádí Cecila z jeho pózy. Neodolatelně předvádí, jak si užívá svého nového postavení, a na malou studii by vydala její opilecká scénka. Komediální stránku role dokonale propojuje s okamžiky trpkosti, zklamání i vyznáním stále trvající lásky k Cecilovi. Vránová vytváří postavu vnitřně bohatou, přitom koncentrovanou, žensky pikantní i nečekaně něžnou. František Němec podtrhuje v Cecilovi jeho morousovitost, sebestřednost a okázalost, aby postupně odlupoval jednu jeho vnější vrstvu za druhou a ukázal jeho osamocenost, zranitelnost a labilitu. Když se zhroutí jeho sen, téměř to neunese a vybije si zlost na věrném Hawkinsovi. Němcův Cecil není člověk se srdcem na dlani, ale vztah k Evelyn dokáže změnit jeho dosavadní egoistické postoje k větší otevřenosti a citlivosti. Milenecký pár doplňuje Petr Kostka, který komorníka Hawkinse vybavil psovsky oddaným pohledem, úzkostlivou korektností a naprostou oddaností Cecilovi. V Evelyn nejdříve vidí vetřelce, pak mezi nimi vznikne jakési tiché spojenectví a porozumění. Kostka do inscenace vnesl typickou atmosféru pánské domácnosti, kde se po letech vzájemného soužití Hawkins stává něčím víc než jen nepostradatelným služebníkem. Trojúhelník lidských vztahů v Ledňáčkovi se tak uzavírá - nebo spíše otevírá do nové budoucnosti."

Média

Program