Umělec
František Němec

František Němec

František Němec ještě během studií DAMU hostoval v libeňském Divadle S. K. Neumanna. Avšak hned po absolutoriu přijal angažmá v Městských divadlech pražských, která v té době kvetla pod vedením Oty Ornesta. Setrval tam necelých dvacet let. Od roku 1982 do současnosti působí v Národním divadle. Do Divadla Ungelt vstoupil již v jeho počátcích, kdy u nás hostovaly inscenace produkované pod jinou hlavičkou – František Němec tehdy exceloval jako Casanova na duchcovském zámku. S Ungeltem se definitivně propojil i díky jeho lidské a profesní spřízněnosti s dvorním režisérem divadla Ladislavem Smočkem. V roce 2007 spolu vytvořili slavnou inscenaci Lednáček. V ní se také Němec po letech setkal s kolegy z Městských divadel pražských Alenou Vránovou a Petrem Kostkou. Z inscenace se stal hit a před zcela vyprodaným hledištěm se hrála 10 let. Úspěch to však nebyl pouze divácký, ale také profesní – František Němec za roli Cecila získal Cenu Sazky a Divadelních novin za rok 2008 (a mimo jiné byl v nejužší nominaci na Cenu Thálie). Od té doby se stal pilířem repertoáru Divadla Ungelt. Do dnešních dnů u nás nazkoušel sedm rolí. Po Ledňáčkovi přišly další dvě spolupráce s Ladislavem Smočkem – hra Největší démant světa (2012) a především Pan Halpern a pan Johnson (2014). Němec jako pan Johnson spolu s Petrem Kostkou jako panem Halpernem názorně ukazují, co je to herecká partneřina. Za léta uvádění (třístou reprízu jsme odehráli v létě 2023) se z Pana Halperna a pana Johnsona stala erbovní inscenace divadla. V roce 2015 František Němec účinkoval ve filozoficky náročné hře (přesto jsme ji zahráli stokrát) Cormaca McCarthyho Expres na západ. V Pardálovi (2017) se po dlouhých letech znovu na jevišti setkal s Janou Štěpánkovou (v režii koho jiného než Ladislava Smočka) a v inscenaci To mám ale kliku (2019) jej zase režíroval jeho někdejší student Janusz Klimsza. Zatím poslední rolí, kterou v Ungeltu František Němec nazkoušel, je Coen de Mann v nizozemské tragikomedii Staří mistři (2022). Na jevišti se v ní poprvé setkává se svým dlouholetým principálem a kamarádem Milanem Heinem.

Role

Pan Halpern a pan Johnson
Lionel Goldstein

Pan Halpern a pan Johnson

U hrobu paní Florence se setkají dva staří muži, pan Halpern a pan Johnson. Jednoho z nich čeká velké překvapení... Hra měla světovou premiéru v Londýně a svou poslední roli v životě si v ní zahrál Sir Laurence Olivier. 

Staří mistři
Ger Thijs

Staří mistři

Dva bratři. Oba herci. Jeden slavný a úspěšný - František Němec, druhý celý život v jeho stínu - Milan Hein. Nizozemská tragikomedie z divadelního zákulisí.