Inscenace
Být komikem je poslání. Pokušení úspěchu a slávy je však příliš silné. Více smíchu, více potlesku, více peněz a z chytrého humoru je podbízivá šmíra. Komediální drama nabité stand-up výstupy, které mapují umělcovu trnitou cestu vzhůru - a i jeho pád.

Jak zabít komika

Jak zabít komika
České premiéry 18. a 19. prosince 2018. Derniéra 27. listopadu 2020.
Autor
Owen McCafferty
Scéna
Lucie Labajová
Překlad
Marta Skarlandtová
Kostýmy
Michaela Daniel Huffsteter
Režie
Martina Krátká
Hudba
Ota Balage
Dramaturgie
Pavel Ondruch

Podrobnosti

O autorovi: Owen McCafferty (1961) patří k nejslavnějším a nejrespektovanějším dramatikům Severního Irska. Proslavil se textem Scény z velkoměsta, který v roce 2003 posbíral všechny dostupné ostrovní ceny pro nové původní drama. Od té doby napsal řadu dalších her a všechny se s úspěchem hrály na velkých i malých scénách v Severním Irsku, Velké Británii, ale i v Evropě a Americe.

„Sám autor nevěděl, jak hru definovat. Já jsem si ji pracovně nazval reality-tragikomedie. Obsahuje normální scény s dialogy a pak stand-upy. Diváci se účastní živé akce a do toho uvidí i to, co se děje mimo pódium." (Marek Daniel)

„Text, který na faustovském půdorysu zkoumá duši umělce ve víru showbyznysu, dává obrovitánskou hereckou příležitost Marku Danielovi. V ní může zúročit nejen své bohaté zkušenosti z divadla a filmu, ale také z oboru stand-up komedie, kterou již dlouhá léta pěstuje na nejvyšší úrovni. Celá hra je totiž protkána čtyřmi dlouhými, stylově zcela rozdílnými a bravurně vystavěnými stand-up výstupy, díky nimž sledujeme strhující proměnu komika z angažovaného umělce v komerčního baviče. Formálně i obsahově neobvyklá hra tak především přislibuje mimořádný herecký koncert." (Pavel Ondruch)

"Jak zabít komika je příběh muže, který tak moc touží po úspěchu, až začne ohrožovat svůj talent. Za to, že je zábavný, zaplatí příliš vysokou cenu…“ (Owen McCafferty)

Z KRITIKY SAŠI HRBOTICKÉHO (aktualne.cz):
"Poté následují strhující monology adresované divákům v sále Ungeltu. Jasný vrchol dvouhodinové inscenace. Marek Daniel zúročuje letité zkušenosti s žánrem stand-up promluv, jejichž cílem je okamžitě oslovit, zaujmout a hlavně rozesmát. Z hercových úst se valí gejzíry jedovatých postřehů, dokonale ovládá řeč těla a mimiky. Do nepřetržitého proudu invektiv na adresu politiků prosakují vtipy i sebeironické osobní komentáře, ale Steve střílí také do vlastních řad, když demaskuje klišé uměleckého světa, přetvářku a falešnou hru na dobročinnost."

Média

Program