Inscenace
Když nemáte vztah k lidem, měli byste někde začít. Třeba na lavičce v Central Parku po cestě ze zoo… Sugestivní dílo génia amerického dramatu.

Příběh ze zoo

Příběh ze zoo

České premiéry 22. a 23. října 2022. Obvyklá délka představení je 1 hodina a 20 minut bez přestávky.

Autor
Edward Albee
Dramaturgie
Pavel Ondruch
Překlad
Pavel Dominik
Výprava
Jana Hauskrechtová
Režie
Jiří Pokorný
Hudba
Nikos Engonidis

Podrobnosti

Z kritiky Heleny Grégrové (i-divadlo.cz):
"Zajímavých, interpretačně náročných hereckých příležitostí se oba protagonisté zhostili bravurně. O co méně má postava Petera textu, o to více emocí musí obsáhnout pouze prostřednictvím mimiky, což se Ondřeji Brouskovi podařilo opravdu skvěle. Silný divácký zážitek."

Z kritiky "Moniky" ze serveru Ať žije divadlo (www.atzijedivadlo.cz):
"Na úvod musím říct, že jsem velmi náročný divák. Je to dáno snad přehledem, znalostí, studiem a hlavně stovkami „nakoukaných“ inscenací. Líbí se mi máloco, dát nějakému představení ze svého pohledu 100 % považuji prakticky za nemožné. Jenže právě to se stalo v Divadle Ungelt při představení Příběh ze zoo."

Z kritiky Josefa Chuchmy (Divadelní noviny):
"Už sám Albeeho text, ale také jeho jevištní ztvárnění v Ungeltu poskytuje zejména Švehlíkovi prostor pro to, co se zprofanovaně nazývá herecký koncert."

"Text nabízí dokonalou ukázku perfektně vystavěného příběhu - situaci s dvěma vynikajícími předpoklady pro strhující herecký výkon.“ (Jiří Pokorný, režisér)

„Edward Albee má pro Ungelt zvláštní význam. Inscenace jeho pozdního textu Hra o manželství patří k nejreprízovanějším titulům v dějinách našeho divadla. Od premiéry v roce 1999 měla celkem 388 repríz, o čemž režisér Ladislav Smoček dodnes mluví jako o malém zázraku. Nikdo nečekal, že mimořádně náročný text bude mít takový úspěch, byť v obsazení Chantal Poullain a Jiřího Schmitzera. Když Albee v roce 2016 zemřel, obnovili jsme úvahy o tom, jak připomenout jeho tvorbu jinak než obligátním hitem Kdo se bojí Virginie Woolfové. Příležitost se naskytla v okamžiku, kdy jsme začali hledat text na tělo Davidovi Švehlíkovi. Nabídli jsme mu doslova zlomovou Albeeho prvotinu Příběh ze zoo (ve starém překladu z šedesátých let se hra uváděla pod názvem Stalo se v zoo). Interpretačně náročná hra o izolaci moderního člověka vznikla v roce 1958 a v Ungeltu tak bude nejstarším textem na repertoáru. Ale čas se na hře ani trochu nepodepsal... Inscenací, v níž do Ungeltu poprvé vstoupí renomovaný režisér Jiří Pokorný, se chceme přihlásit k odkazu nejen Albeeho díla, ale také k odkazu slavné éry Činoherního klubu, v němž v roce 1965 Stalo se v zoo zrežíroval Jan Kačer s Miroslavem Macháčkem a Josefem Somrem.“ (Pavel Ondruch)

Média

Program