Umělec
David Švehlík

David Švehlík

Nejdřív to vypadalo, že David Švehlík (1972) na hereckou profesi svého otce Aloise Švehlíka nenaváže. Jako dětský herec se sice objevil v několika inscenacích – ať už v rodném Liberci nebo posléze v Praze, avšak po gymnáziu se divadlu vzdálil a absolvoval teologický konvikt, strávil rok na Lateránské univerzitě v Římě a posléze byl přijat na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy (vystudoval bakalářský stupeň filozofie). Divadlo ho přesto stále táhlo a přihlásil se na obor činoherní režie na DAMU. Během studia se však objevoval na jevišti po boku svých spolužáků z oboru herectví. Po absolutoriu své režijní schopnosti dál nerozvíjel a naplno se začal věnovat herectví. Od roku 2002 byl čtyři roky angažován v Divadla Na zábradlí, kde se velmi výrazně podílel na všech dnes již legendárních inscenacích. Například na Bernhardově Náměstí Hrdinů (režie Juraj Nvota), Jandlově experimentální hře Z cizoty (režie Jan Nebeský) či na Preissové Gazdině robě (režie Jiří Pokorný). Za svého Mánka v tomto vesnickém dramatu byl dokonce nominován na Cenu divadelních novin. Do Divadla Ungelt poprvé vstoupil poprvé už v roce 2004, kdy pod vedením režisérky Hany Burešové nastudoval Penhallovu hru Láska a porozumění. Za roli lékaře Neila byl rovněž nominován na Cenu divadelních novin. V Lásce a porozumění se poprvé na jevišti setkal s Richardem Krajčem, s nímž si okamžitě porozuměl, a s nímž se i právě proto znovu setkal při práci o osm let později. V roce 2012 s ním nastudoval Deštivé dny (režie Janusz Klimsza) a za roli Joeyho se umístil v širší nominaci na Cenu Thálie. David Švehlík se soustavně věnuje televizi a filmu. Natočil například seriál Život a doba soudce A. K., Kriminálku Anděl, historickou fresku Já, Mattoni nebo filmy jako Pravidla lži, Ve stínu či Úsměvy smutných mužů.

Role

Deštivé dny
Keith Huff

Deštivé dny

Americké drama je hrou o přátelství a zároveň kriminálním příběhem. Drsní chlapíci Denny a Joey jsou přáteli od dětství, které oba strávili na chicagském předměstí. Dnes jsou parťáky u chicagské policie. Ve světové premiéře této hry ztvárnily mladé policisty filmové hvězdy Daniel Craig a Hugh Jackman. Richard Krajčo za roli Dennyho získal Cenu Thálie 2012 a David Švehlík se umístil v širší nominaci.

Příběh ze zoo
Edward Albee

Příběh ze zoo

Když nemáte vztah k lidem, měli byste někde začít. Třeba na lavičce v Central Parku po cestě ze zoo… Sugestivní dílo génia amerického dramatu.