Umělec
David Švehlík

David Švehlík

Nejdřív to vypadalo, že David Švehlík na hereckou profesi svého otce Aloise Švehlíka nenaváže. Jako dětský herec se sice objevil v několika inscenacích – ať už v rodném Liberci nebo posléze v Praze, avšak po gymnáziu se divadlu vzdálil. Absolvoval teologický konvikt, strávil rok na Lateránské univerzitě v Římě a posléze byl přijat na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy (vystudoval bakalářský stupeň filozofie). Divadlo ho přesto stále táhlo a přihlásil se na obor činoherní režie na DAMU. Během studia se však objevoval na jevišti po boku svých spolužáků z oboru herectví. Po absolutoriu své režijní schopnosti dál nerozvíjel a naplno se začal věnovat herectví. Od roku 2002 byl čtyři roky angažován v Divadle Na zábradlí. Za svého Mánka v Gazdině robě byl nominován na Cenu divadelních novin. Do Divadla Ungelt poprvé vstoupil v roce 2004, kdy pod vedením režisérky Hany Burešové nastudoval Penhallovu hru Láska a porozumění. Za roli lékaře Neila byl rovněž nominován na Cenu divadelních novin. V Lásce a porozumění se poprvé na jevišti setkal s Richardem Krajčem, s nímž si okamžitě porozuměl, a s nímž se znovu setkal při práci o osm let později. V roce 2012 společně nastudovali Deštivé dny (režie Janusz Klimsza). Za roli Joeyho se umístil v širší nominaci na Cenu Thálie. Posléze jsme pro něj hledali několik let novou příležitost. Našli jsme ji ve veledílu amerického klasika Edwarda Albeeho Příběh ze zoo, kde jako Jerry uhranuje svého kolegu Ondru Brouska i diváky od roku 2022 (režie Jiří Pokorný). Davida Švehlíka není možné vidět na jiném jeviště než na tom našem.

Role

Deštivé dny
Keith Huff

Deštivé dny

Drsní chlapíci Denny a Joey jsou parťáky u chicagské policie. A velcí přátelé – každý problém dokáží vyřešit. Až do teď… Strhující kriminální drama ve světové premiéře hrály filmové hvězdy Daniel Craig a Hugh Jackman.

Příběh ze zoo
Edward Albee

Příběh ze zoo

Když nemáte vztah k lidem, měli byste někde začít. Třeba na lavičce v Central Parku po cestě ze zoo… Sugestivní dílo génia amerického dramatu.