Inscenace
Jaké to je být pianistou nejhorší zpěvačky všech dob? Bizarní příběh Florence Foster Jenkinsové plný živě hrané jazzové i operní hudby.

Krásná vzpomínka

Krásná vzpomínka
Krásná vzpomínka
Česká premiéra 30. listopadu 2021. Bára Štěpánová se za roli madam Jenkinsové umístila v širší nominaci na Cenu Thálie 2022. Obvyklá délka představení je 2 hodiny a 10 minut včetně přestávky.
Autor
Stephen Temperley
Scéna
Martin Čičvák
Dramaturgie
Pavel Ondruch
Režie
Martin Čičvák
Překlad
Pavel Dominik
Kostýmy
Alena Schäferová

V prodeji

Vstupenky
Letní scéna

29.

Červen - čt, 20:00
čt, 20:00
Letní scéna
Letní scéna

18.

Červenec - út, 20:00
út, 20:00
Letní scéna
Letní scéna

7.

Srpen - po, 20:00
po, 20:00
Letní scéna
Letní scéna

14.

Srpen - po, 20:00
po, 20:00
Letní scéna
Kamenná scéna

21.

Září - čt, 19:00
čt, 19:00
Kamenná scéna
Vyprodáno
Kamenná scéna

16.

Říjen - po, 19:00
po, 19:00
Kamenná scéna
Kamenná scéna

6.

Prosinec - st, 19:00
st, 19:00
Kamenná scéna

Podrobnosti

Z kritiky Radmily Hrdinové (Deník Právo):
"Temperleyho hra je hudební komedie vyžadující nejen pěvecky zdatnou herečku pro roli Florence, ale i dobrého herce-muzikanta pro Cosmu. Režisér Martin Čičvák a vedení Divadla Ungelt ho našli v Ondřeji Brouskovi, a je to skvělá volba. Brousek je nejenže schopný brilantně zahrát všechny požadované klavírní party, ale i ryze hudebními prostředky vyjádřit podstatu Florencina zpěvu: třeba když koloratury v árii Královny noci vyklepává na klavíru v disharmonicky znějících sekundách. Navíc má i smysl pro přesně dávkovanou směs drsného humoru a empatické nostalgie, s níž příběh vypráví. Florence Jenkinsové propůjčila Bára Štěpánová úctyhodně zvládnutou techniku vědomě falešného zpěvu, což je jedna z nejtěžších pěveckých disciplín. Ale je i herecky přesvědčivá v groteskní roli zpěvačky, jež netuší, že zpívá falešně, a požaduje po Cosmovi, aby jí nikdy nelhal, což Brouskův klavírista zvládá s humorem i nemalým úsilí. (…) Krásná vzpomínka je tipem na příjemně strávený večer, z něhož si lze odnést víc než jen osobitý hudební zážitek."

Z kritiky Tomáše Šťástky (MF DNES):
"Čičvákova uměřená inscenace se však může opřít o zajímavě, až nečekaně silné herecké duo. Ondřej Brousek svého Cosmu podává jako zlomeného muže, který ovšem prostřednictvím svého vyprávění objevuje lásku ke své souputnici. Bára Štěpánová pak využívá svého temperamentu, aby publikum uvěřilo, že její Jenkinsová je originálem, neopakovatelným stvořením, jehož naivitě nelze než podlehnout. Zvláštní kapitolou je její falešný zpěv, který přesně napodobuje Jenkinsové projev zachovaný na několika nahrávkách."

O autorovi:
Stephen Temperley je herec, který se narodil ve Velké Británii. Ještě jako dítě se ale přestěhoval do USA. Po vysoké divadelní škole prorazil na jevištích v New Yorku a posléze i v Londýně. Psaní divadelních her byla vždycky jeho vášeň. Nejoceňovanější a také nejuváděnější jeho hra je právě hudební komedie Krásná vzpomínka, která měla mimo jiné dechberoucí úspěch na Broadway.
přiznávám, že hudební komedie Krásná vzpomínka je pro mě sázka na jistotu.

„Přiznávám, že hudební komedie Krásná vzpomínka je pro mě sázka na jistotu. Prvotřídní broadwayský zábavný hit, dvojjediný famózní talent herce a muzikanta Ondry Brouska, originální komediantství Báry Štěpánové, nápaditá režie Martina Čičváka…, mám pokračovat?" (Milan Hein)

„Hra Krásná vzpomínka z roku 2005 má v podtitulu ‚Fantazie na život Florence Foster Jenkinsové' a často je proto spojována se slavnějším a spektakulárnějším zpracováním života této pěvkyně od Petera Quiltera. Quilterova Je úchvatná! měla světovou premiéru ve stejném roce jako Temperleyho Krásná vzpomínka – 2005. A tak zatímco Quilter sbíral ocenění za svou komedii v Londýně, Temperley zažíval ohromný úspěch v New Yorku na Broadwayi. A to nejen divácký (o inscenaci se psalo jako o tom nejvtipnějším, co současná Broadway nabízí), ale i kritický (nominace na Cenu Tony i Drama Desk Award). Diváci v osobitém podání Báry Štěpánové uslyší nejslavnější sopránové árie včetně například koloraturní Mozartovy Královny noci či Gounodovy Ave Maria. Na roli Cosmy McMoona jsme získali všestranného Ondřeje Brouska. Nadaný herec a hudebník Báru Štěpánovou nejen živě doprovodí na piano, ale občas i sám zazpívá – například swingový standard Crazy Rhythm. Pod vedením režiséra Martina Čičváka, s nímž je sehraný již z Divadla na Vinohradech, tak konečně dostane komorní příležitost vytvořit mnohovrstevnatou hudebně-dramatickou kreaci. Unikátní večer, při němž je ‚nejdůležitější hudba, kterou člověk slyší ve své hlavě' zaručuje naprosto nevídaný zážitek…“ (Pavel Ondruch)

Partnerkou inscenace je Dagmar Köpperová. / Autorem fotografií inscenace je Tomáš Mikule.

Média

Program