Inscenace
Manželka a milenka. Nastal čas osvobodit se od muže, který je opustil. Psychologická hra slavného britského dramatika.

Nadechnout se života

Nadechnout se života

České premiéry 8. a 9. ledna 2024. První uvedení 20. prosince 2023. Obvyklá délka představení je 1 hodina a 50 minut včetně přestávky.
Partnery inscenace jsou manželé Daniela a Pavel Eiseltovi.

Autor
David Hare
Režie
Pavel Ondruch
Překlad
Kateřina Hilská
Scéna
Karel Čapek
Kostýmy
Petra Krčmářová

V prodeji

Vstupenky
Kamenná scéna

11.

Říjen - pá, 19:00
pá, 19:00
Přeloženo z 21. 04. 2024 Vyprodáno
Kamenná scéna

12.

Říjen - so, 19:00
so, 19:00
Přeloženo z 5. 5. 2024 Vyprodáno

Podrobnosti

Z KRITIKY RADMILY HRDINOVÉ (Právo):
„Text v citlivém a mluvném překladu Kateřiny Hilské je velkou příležitostí pro Jitku Smutnou a Terezu Brodskou, které se na scéně setkávají po téměř třiceti letech. Madeleine je Smutné napsaná takříkajíc „na tělo“ a herečka si s ní do posledního písmene rozumí. Její portrét skládá jako promyšlenou mozaiku, neprozrazuje o své postavě hned vše najednou, ale postupně odhaluje duši ženy, jež nabírala dech ve svobodných šedesátých letech, její neupjatý přístup k životu i empatii vůči Frances, skrývanou za lehce výsměšný tón. Frances Terezy Brodské je zmítaná city a vnitřním chaosem. Za fasádou dobře oblečené a nalíčené spisovatelky je žena uražená a vyděšená faktem, že ji manžel opustil. (...) Jejich souhra je zdrojem diváckého potěšení a Nadechnout se života je tak dalším z titulů, které stvrzují pověst Ungeltu jakožto divadla hereckých osobností.“ 

Z KRITIKY TOMÁŠE ŠTÁSTKY (MF DNES):
„V jednotě místa a času se tak obě dámy pustí do vyčerpávající a dramatické konverzace, v níž odhalují všechna zákoutí složitosti vztahů mezi manželem a manželkou, milencem a milenkou, vlastně tedy mezi partnery obecně. Během bezmála dvouhodinového představení (s přestávkou) učiní obě herečky zajímavý oblouk v povahách svých postav – nenásilný, postupný a tak velice uvěřitelný. Nadechnout se života se tak snadno zařadí mezi oblíbené kusy zdejšího repertoáru.“

"Britského dramatika Davida Harea diváci Ungeltu dobře znají. Od roku 2018 máme na repertoáru jeho hru Skleněný strop. Nedávno jsme odehráli stopadesátou reprízu! Nadechnout se života je další Hareova navýsost komorní hra. Rozvíjí v ní to, co mu tak skvěle fungovalo ve Skleněném stropu – časově sevřený souboj dvou silných osobností, které se po letech setkávají, aby si vyřídily účty s minulostí, s tím druhým i samy se sebou. Tentokrát ale psychologicky vybroušený dialog Hare nenapsal pro milence, ale pro dvě stárnoucí sokyně – milenku a manželku. V roce 2002 měla hra světovou premiéru na West Endu v Londýně s legendami britského herectví – s Judi Dench a Maggie Smith. V Ungeltu v české premiéře uvedeme hru s Terezou Brodskou a Jitkou Smutnou. Jitka Smutná je u nás již zavedenou herečkou, málokdo ale ví, že i Tereza Brodská není v Ungeltu nováčkem. V roce 2000 zde hrála po boku Aleny Vránové a Valérie Zawadské v tragikomedii Franka Marcuse Jak vraždili sestru Charlie." (Pavel Ondruch)

Chcete si o této inscenaci přečíst víc? Na našem blogu o něm vyšly dva příspěvky: TADY se dočtete o prvním setkání inscenačního týmu v červenci 2023, a TADY zase o tom, jak probíhalo zkoušení a jaké byly premiéry v lednu 2024.

Média

Divadelní program - Nadechnout se života