Aktuálně

Blog 27. 5. 2024
Blog - První týden Letní scény

První týden Letní scény

Dle kalendáře letos začíná léto slunovratem 20. června. Dle Divadla Ungelt už začalo 20. května, tedy v okamžiku, kdy jsme na hradčanském Novém Světě odehráli zahajovací představení Letní scény. I když první hrací týden doprovodilo pár reálných mráčků, po těch pomyslných ani stopy. Letní sezóna je tady!

Blog 9. 5. 2024
Blog - "Nejdivadelnější" Vzhůru ke hvězdám

"Nejdivadelnější" Vzhůru ke hvězdám

Slavný teatrolog Patrick Lonergan považuje dramatičku Marii Jones za „nejdivadelnější“ z irských dramatiků. Při zkoušení černé komedie Vzhůru ke hvězdám jsem pochopil, co má na mysli. Zásadní vliv na tom měly dvě zkušenosti: zkoušení s Ivou Pazderkovou a Petrou Nesvačilovou a osobní setkání s dramatičkou, která k nám na českou premiéru své komedie přiletěla z Belfastu.

Blog 5. 3. 2024
Blog - Archiv inscenací Ungeltu

Archiv inscenací Ungeltu

Když na našem webu kliknete na Repertoár a posléze sjedete dolů, dřív nebo později narazíte na černobílou sekci – Archiv (vpravo nahoře najdete také přesměrovací tlačítko). Donedávna náš internetový archiv nebyl v kondici. Fotky tam byly buď ve špatné kvalitě, anebo vůbec. O informacích nemluvě. Teď už je všechno jinak. A oprava byl zážitek. Velký.

Blog 27. 1. 2024
Blog - 100. repríza Vejšlapu

100. repríza Vejšlapu

Už jste slyšeli pojem „feel good“ zážitek? Označuje něco, v našem případě divadelní představení, které vám zaručí dobrou náladu. A asi se shodneme, že dobrou náladu potřebujeme často. Překvapí proto někoho, že včera ani ne po 4 letech od premiéry jsme vlajkovou loď našich „feel good inscenací“ Vejšlap zahráli po sté?

Blog 13. 1. 2024
Blog - Inscenace Nadechnout se života je na světě

Inscenace Nadechnout se života je na světě

Včera a předvčerejškem jsme oslavili české premiéry inscenace Nadechnout se života. Z fotek, které najdete na konci tohoto blogového příspěvku, vycítíte, že to byly velkolepé večery. Určitě i proto, že cesta k nim nebyla jen tak. Je sice úžasné mít všechno dokonale naplánované, ale je ještě úžasnější nepropadnout panice, když to musíte přeplánovat. Ale na něco si stojí za to počkat.

Blog 20. 11. 2023
Blog - Hvězdná jarní novinka

Hvězdná jarní novinka

Kompletní program Kamenné a Letní scény až do poloviny září 2024 je na světě. Nepochybuji o tom, že vaši pozornost v něm mimo jiné uzmula novinka s Petrou Nesvačilovou a Ivou Pazderkovou Vzhůru ke hvězdám. První reprízy se v programu skoro až nenápadně vynořují na přelomu dubna a května. Ale jsem si jistý, že až přijde čas, nic nenápadného na nich nebude – tento severoirský text patří k nejlepším komorním komediím, jaké jsem kdy četl.

Blog 1. 11. 2023
Blog - 20. ročník Letní scény 2024

20. ročník Letní scény 2024

Dnes začíná předprodej vstupenek na Letní scénu 2024. Bude to podvacáté, co hradčanský Nový Svět ovládne ungelťácký duch. Kulatiny oslavíme podáním pomocné ruky. Naše Letní scéna totiž příští rok není jediným jubilantem – Centrum Paraple bude mít 30 let. A při té příležitosti mu darujeme celý výdělek z benefičního představení Bráchy 10. července.

Blog 21. 10. 2023
Blog - 100. repríza Houslí

100. repríza Houslí

Tragikomedie Housle měla 17. října 2023 stou reprízu. Od premiéry 17. prosince 2019 patří k našim největším hitům. Už během generálkového týdne jsem tušil, že stovku pokoříme brzy (nebýt covidu, bylo by to ještě dřív). Režisér a dramatik Ladislav Smoček totiž věděl, jak tři odlišné herecké osobnosti dovést k zábavné souhře.

Blog 8. 10. 2023
Blog - Oslava 28. výročí Divadla Ungelt

Oslava 28. výročí Divadla Ungelt

Divadlo Ungelt otevřel Milan Hein 2. října 1995. Včera jsme oslavili 28 let jeho existence. Jistě, možná namítnete, že to bylo s pětidenním zpožděním, ale letošní 2. říjen připadl na pondělí a na takovou slávu se všední den nehodí. Počkali jsme si na sobotu. V neděli totiž musel vstávat jen ten, kdo Vám chtěl o tom zčerstva napsat.

Blog 23. 9. 2023
Blog - Brácha na Mezinárodním festivalu Divadlo v Plzni

Brácha na Mezinárodním festivalu Divadlo v Plzni

Začátek divadelní sezóny je pro mě už roky spojen s Mezinárodním festivalem Divadlo. Uprostřed září se v Plzni každý rok rozevře pestrý vějíř současného divadla. Sledovat jeho barvy je stejně osvěžující, jako inspirativní. Mám ohromnou radost, že letos na festivalovém vějíři zářila i barva Ungeltu. 19. září jsme v rámci festivalového Epilogu zahráli v historické budově Velkého divadla Bráchu.